FORUM MAKROEKONOMIJA-MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Please log in

Beogradski Univerzitet - privatizacija

Page 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

View previous topic View next topic Go down

Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Marc Antony on Wed May 20, 2009 6:58 pm

Očekivao sam ovakvu neku tužnu pričicu, drug pavle me je već pretekao, otprilike je rekao što sam i ja hteo. Smile
Da je to zaista prosečna porodica, i da svaka prosečna ćerkica tako kiksne na prijemnom ne bi nam nicali privatni univerziteti, fakultetčići i poslovne školice i svake godine upisivali sve više studenata. Koliko često se dešava da neko tako kiksne prijemni ispit od ukupnog broja prijavljenih, u to neću da ulazim. Dešava se i to, mogu da potvrdim, upoznao sam nekoliko takvih osoba, međutim nisu se vraćali kući da budu kasiri/ke. Takvim osobama se iskreno divim, jer uspešno studiraju pored svega (ako su i kiksnuli na početku, u sledećoj godini su to ispravili), a upoznavao sam ih uglavnom na studentskim poslovima preko omladinske zadruge, dakle lepljenje dekleracija, istovarivanje kamiona, čišćenje snega itd. ili vikendom rade po klubovima kao konobari, jednog kolegu sa faxa sam viđao i u Knez Mihailovoj kako svira harmoniku i peva (ne znam ga lično, odakle je, u kakvoj je situaciji, u svakom slučaju svaka mu čast) Dakle, takvi ljudi se ne predaju tako lako, a oni koji se predaju i vraćaju da budu kasiri/ke očigledno imaju izbor.

Evo jednog zanimljivog teksta o Japanu, u jednom delu se može pročitati kakvo je školovanje tamo, i kakvi su pritisci na srednjoškolce pri upisu
http://www.politika.rs/rubrike/Moj-zivot-u-inostranstvu/Nepismena-u-najpismenijoj-zemlji.lt.html
ali dobro to je ipak Japan. Mene zanima o kojoj ti to bajkovitoj zemlji maštaš, gde je ta zemlja dembelija, koji je to utopistički sistem sa kojim se poredimo, daj da čujemo gde to ima, pa da i mi to uvedemo?
Marc Antony

Number of posts : 57
Registration date : 2009-03-16

View user profile

Back to top Go down

Post by Harberger on Thu May 21, 2009 1:55 pm

Ima jedan dobar i adekvatan citat koji kaze: Ko ne uspe ko pevacica, uspece na njivi.

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

View user profile

Back to top Go down

Post by Karl Marx on Thu May 21, 2009 2:56 pm

Za sve drage kolege koji se zdusno zalazu protiv, kako oni zargonski kazu "dz" skolovanja, neka procitaju clanak u NIN-u pod nazivom"Akademci kao musterije"! Zeleo bih da cujem kakav je njihov komentar povodom ovog teksta!! Za one slabije upucene treba reci da je fakultet Singibleja mnogo blizi akreditaciji(ako je u medjuvremenu nije i dobio) ode naseg PRVOG I PRAVOG!!! To je nasa realnost sa kojom moramo da se suocimo i protiv koje treba da se BORIMO!!! A sto se profesora tice, mnogi su sa dosta sarkazma pricali o privatnim fakultetima, a danas na njima predaju. MISLITE O TOME!!!

Karl Marx

Number of posts : 14
Registration date : 2009-05-17

View user profile

Back to top Go down

Post by demi on Thu May 21, 2009 4:02 pm

Pa profesori sa Ekonomskog sa sarkazmom pricaju ne samo o svim privatnim fakultetima, vec i o svim ostalim drzavnim, npr Kragujevacki univerzitet. Samo sto kada dobijete diplomu sa ovog bozanskog fakulteta i pocnete da trazite posao, tada sledi pad na zemlju, jer shvatite da su sve diplome jednake...

Pa evo cak i onaj ko diplomira na Megatrendu, moze pod istim uslovima da dodji i upise master na Ekonomskom... MISLITE I O TOME.

A porediti nas i Japan i ostale kapitalisticke zemlje sa dugom tradicijom je jako glupo. Zar vas ne uce na fakultetu da je zabranjeno prepisivati npr seminarske radove? Tako isto prepisivanjem resenja iz ovih bogatih zemalja, a ne uvazavati specificnost i sadasnjost u kojoj se nalazi Srbija, upotrebio bih blag izraz - to je amaterski.

demi

Number of posts : 21
Registration date : 2009-04-29

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Thu May 21, 2009 5:31 pm

Ova vasa logika - da je plagijat isto sto i primena tudjih dobrih
iskustava je krajnje neznalačka, moram reći. Plagijat je krivično delo,
a otvoriti kafanu koja liči na komšijinu ili proizvoditi ono što je
moderno - to svakako nije kažnjivo. Ako vam, Demi, ni to nije jasno,
onda stvarno potražite neki malo plitkoumniji forum, ovde nas smarate,
mene sve više, moram da priznam.

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

View user profile http://danapopovic.bigforumpro.com

Back to top Go down

Post by demi on Thu May 21, 2009 7:10 pm

Obecavam da vise ni jedan post necu ostaviti.

Meni je jako zanimljivo sto uvek dobijam identicno prozivanje na postavljana pitanja. Tako sam pre nekog vremena u jednoj ovako prici postavio pitanje privatizacije (promene nacina upravljanja) kao i monopola Ekonomskog fakulteta (ucenjen sam da studiram na drzavnom, jer biti na budzetu nije moguce na Megatrendu) i taj profesor (ne bitno je ime) me je isto ovako ocenio da smaram, da sam plitkouman isl. A i naravno sve kolege iz prvog reda... Zanimljivo je kako na identicna pitanja profesori sa istog fakulteta daju razlicite odgovore. Kome da verujem da je u pravu?

Americki fazon je da roditelji od rodjenja deteta stede i ulazu u neki koledz fond kako bi dete moglo da se skoluje. Prosecna plata od 300evra nikako nije dovoljna da bi se moglo i nesto stedeti, za 19god...

Ovo sa uzimanjem kredite je tek jako zanimljivo, skolarina je negde 1000evra + stan... pa 4god, recimo da bi kredit bio negde 10.000evra. Plata kada zavrsite faks, pa ocekujte recimo 500evra. U tom trenutku vas ceka dug od 10.000evra, pa ako ga vracate 5god, znaci do 30god zivecete sa 250evra mesecno, za stan, hranu isl... Imacete sjajan zivot sa 250evra... mocicete da kupite i auto i da idete na letovanje.

U ovom trenutku ne postoji alternativa besplatnom skolovanju, a za 30-50god kada dostignemo nivo Amerike ili Japana... mozemo nesto i da menjamo.

Pozdrav svima...

demi

Number of posts : 21
Registration date : 2009-04-29

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Thu May 21, 2009 7:13 pm

Karl Marx wrote:Za sve drage kolege koji se zdusno zalazu protiv, kako oni zargonski kazu "dz" skolovanja, neka procitaju clanak u NIN-u pod nazivom"Akademci kao musterije"! Zeleo bih da cujem kakav je njihov komentar povodom ovog teksta!! Za one slabije upucene treba reci da je fakultet Singibleja mnogo blizi akreditaciji(ako je u medjuvremenu nije i dobio) ode naseg PRVOG I PRAVOG!!! To je nasa realnost sa kojom moramo da se suocimo i protiv koje treba da se BORIMO!!! A sto se profesora tice, mnogi su sa dosta sarkazma pricali o privatnim fakultetima, a danas na njima predaju. MISLITE O TOME!!!

nas fakultet je dobio akreditaciju pre dva meseca

pavle

Number of posts : 139
Registration date : 2009-04-13

View user profile http://www.pavlemihajlovic.deviantart.com

Back to top Go down

Post by pavle on Thu May 21, 2009 7:27 pm

demi wrote:Obecavam da vise ni jedan post necu ostaviti.

Meni je jako zanimljivo sto uvek dobijam identicno prozivanje na postavljana pitanja. Tako sam pre nekog vremena u jednoj ovako prici postavio pitanje privatizacije (promene nacina upravljanja) kao i monopola Ekonomskog fakulteta (ucenjen sam da studiram na drzavnom, jer biti na budzetu nije moguce na Megatrendu) i taj profesor (ne bitno je ime) me je isto ovako ocenio da smaram, da sam plitkouman isl. A i naravno sve kolege iz prvog reda... Zanimljivo je kako na identicna pitanja profesori sa istog fakulteta daju razlicite odgovore. Kome da verujem da je u pravu?

Americki fazon je da roditelji od rodjenja deteta stede i ulazu u neki koledz fond kako bi dete moglo da se skoluje. Prosecna plata od 300evra nikako nije dovoljna da bi se moglo i nesto stedeti, za 19god...

Ovo sa uzimanjem kredite je tek jako zanimljivo, skolarina je negde 1000evra + stan... pa 4god, recimo da bi kredit bio negde 10.000evra. Plata kada zavrsite faks, pa ocekujte recimo 500evra. U tom trenutku vas ceka dug od 10.000evra, pa ako ga vracate 5god, znaci do 30god zivecete sa 250evra mesecno, za stan, hranu isl... Imacete sjajan zivot sa 250evra... mocicete da kupite i auto i da idete na letovanje.

U ovom trenutku ne postoji alternativa besplatnom skolovanju, a za 30-50god kada dostignemo nivo Amerike ili Japana... mozemo nesto i da menjamo.

Pozdrav svima...

Ne zelim vise da razgovaram sa tobom, jer namerno ne citas postove do kraja i izvrces moje postove kako tebi odgovara samo da bi imali smisla... Procitaj jos jednom, razmisli pa mozda mozemo da razgovaramo do tada, over and out

pavle

Back to top Go down

Post by Harberger on Thu May 21, 2009 8:09 pm

pavle wrote:
Karl Marx wrote:Za sve drage kolege koji se zdusno zalazu protiv, kako oni zargonski kazu "dz" skolovanja, neka procitaju clanak u NIN-u pod nazivom"Akademci kao musterije"! Zeleo bih da cujem kakav je njihov komentar povodom ovog teksta!! Za one slabije upucene treba reci da je fakultet Singibleja mnogo blizi akreditaciji(ako je u medjuvremenu nije i dobio) ode naseg PRVOG I PRAVOG!!! To je nasa realnost sa kojom moramo da se suocimo i protiv koje treba da se BORIMO!!! A sto se profesora tice, mnogi su sa dosta sarkazma pricali o privatnim fakultetima, a danas na njima predaju. MISLITE O TOME!!!

nas fakultet je dobio akreditaciju pre dva meseca

Fakulteti koji su od 2007. godine do 06.04.2009. dobili akreditaciju

1. Elektrotehnicki fakultet u Beogradu
2. Stomatološki fakultet u Beogradu
3. Pravni fakultet u Beogradu
4. Mašinski fakultet u Beogradu
5. Fakultet za fizicku hemiju u Beogradu
6. Hemijski fakultet u Beogradu
7. Rudarsko-geološki fakultet u Beogradu
8. Farmaceutski fakultet u Beogradu
9. Fizicki fakultet u Beogradu
10. Biološki fakultet u Beogradu
11. Šumarski fakultet u Beogradu
12. Poljoprivredni fakultet u Beogradu
13. Gradevinski fakultet u Beogradu
14. Fakultet organizacionih nauka u Beogradu
15. Saobracajni fakultet u Beogradu
16. Arhitektonski fakultet u Beogradu
17. Tehnološki fakultet u Novom Sadu
18. Prirodno-matematicki fakultet u Novom Sadu
19. Fakultet tehnickih nauka u Novom Sadu
20. Filozofski fakultet u Novom Sadu
21. Pedagoški fakultet u Novom Sadu
22. Pravni fakultet u Novom Sadu
23. Medicinski fakultet u Nišu
24. Pravni fakultet u Nišu
25. Ekonomski fakultet u Nišu
26. Gradevinsko- arhitektonski fakultet u Nišu
27. Medicinski fakultet u Kragujevcu
28. Mašinski fakultet u Kragujevcu
29. Prirodno-matematicki fakultet u Kragujevcu
30. Ekonomski fakultet u Kragujevcu
31. Uciteljski fakultet u Užicu
32. Gradevinski fakultet u Subotici
33. Ekonomski fakultet u Subotici
34. Medicinski fakultet u Prištini
35. Prirodno-matematicki fakultet u Prištini
36. Filozofski fakultet u Prištini
37. Poljoprivredni fakultet u Prištini
38. Fakultet za pravne poslovne studije u Novom Sadu (privatni)
39. Fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju (privatni)
40. Integrisani univerzitet u Novom Pazaru
41. Univerzitet u Beogradu
42. Univerzitet u Novom Sadu
43. Univerzitet u Nišu
44. Univerzitet „Singidunum“ (privatni)

Harberger

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Thu May 21, 2009 8:16 pm

Koliko znam proces akreditacije zavrsen, sad ide krajnja papirologija ali u sustini je odobrena...

Naravno ostavljam mogucnost da su mi izvroi netacni pa da sam pogresio, ali sumnjam...
Bar ja takve informacije imam, polu insajderske Smile

pavle

Back to top Go down

Post by Harberger on Thu May 21, 2009 8:26 pm

Po novinama je skoro pisalo da nam fali jos dosta nastavnika i prostora da bismo ispunili potrebne standarde. 

Harberger

View user profile

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 21, 2009 8:43 pm

Harberger wrote:Po novinama je skoro pisalo da nam fali jos dosta nastavnika i prostora da bismo ispunili potrebne standarde.

I ja sam naisla na slicne tekstove u novinama. Znam da je FON izgradio posebnu zgradu za master studije, tako da je prostor, ocigledno, bitan. Sto se broja profesora tice, stalno se smanjuje.
/lolita/

Number of posts : 62
Registration date : 2009-04-07

View user profile

Back to top Go down

Post by Harberger on Thu May 21, 2009 8:44 pm

Lolita se krije  Smile  

Harberger

View user profile

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 21, 2009 8:51 pm

demi wrote:
A porediti nas i Japan i ostale kapitalisticke zemlje sa dugom tradicijom je jako glupo. Zar vas ne uce na fakultetu da je zabranjeno prepisivati npr seminarske radove? Tako isto prepisivanjem resenja iz ovih bogatih zemalja, a ne uvazavati specificnost i sadasnjost u kojoj se nalazi Srbija, upotrebio bih blag izraz - to je amaterski.

Naravno da treba uvazavati specificnosti sredine, ali valjda treba i poboljsati, unaprediti, razvijati... Paralela sa seminarskim radom, zaista, nema nikakve logike.
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 21, 2009 9:05 pm

Harberger wrote:Lolita se krije Smile

"...Dobro sam se sakrio
Ne mozes me pronaci
Ne mozes me dotaci
Ne mozes me doseci... " Very Happy
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Thu May 21, 2009 9:14 pm

@ Herberger i Lolita: Interne fore a?

Ma problem je u tome sto nas faks ima dovoljno prostora i profana, na 1400 studenata. Problem je sto je proslih godina mnog pirmano studneata na daljinu a i kvote su bile prekoracene za 200-250... To je jedina frka.
Moguce da sam ja imao pogresnu informaciju, izvinjavam se ako je tako Smile

pavle

Back to top Go down

Post by Marc Antony on Thu May 21, 2009 9:20 pm

demi wrote:
Pa evo cak i onaj ko diplomira na Megatrendu, moze pod istim uslovima da dodji i upise master na Ekonomskom... MISLITE I O TOME.

Pa ni to nije tačno, ali ajde...
Pročitaj ovde
http://www.ekof.bg.ac.yu/studije/2009/Sadrzaj%20prijemnog%20ispita%20za%20upis%20na%20diplomske%20akademske%20studije%202008-09.doc
i ovde
http://www.ekof.bg.ac.yu/studije/2009/OBAVESTENJE%20O%20USLOVIMA%20ZA%20UPIS%20KANDIDATA%20NA%20DIPLOMSKE%20AKADEMSKE%20STUDIJE.doc
Nažalost, nisam mogao da pronađem dokument sa spiskovima ljudi koji su konkurisali sa drugih fakulteta (privatni, Fon, Niš, Kragujevac, Banjaluka, Skoplje - što sam uspeo da zapamtim), ali sam ga pregledao tada kada su izbacivali rezultate i ni jedan student sa strane nije uspeo da se upiše na master studije za 2008/2009. Za godinu dana pre toga, čini mi se da je neko od profesora rekao da je uspeo samo jedan dečko sa strane da upadne. Inače oni polažu ispite koje smo mi tokom studiranja položili (sve piše gore)

Ali mislim da ova diskusija gubi smisao, prelazi se sa teme na temu, tako da što bi se reklo - nema 'leba od toga, odo ja da učim stretegijski cheers
Marc Antony

Number of posts : 57
Registration date : 2009-03-16

View user profile

Back to top Go down

Post by Young_Hunter on Thu May 21, 2009 9:25 pm

Demi, kolega, aj ti lepo nama predoci tvoj sistem besplatnog skolovanja. Ako to produbi dno gde se ova drzava nalazi jos vise, onda da svi zeljnici dugovecnog skolovanja i komunisticke retorike ucute jednom za svagda.
Besplatno skolovanje je N E M O G U C E u zemlji Srbiji. Nema se para. Ako das besplatno skolovanje onda moras da povecas poreze.
Inace, u ovoj zemlji, skolovanje nikad nije bilo potpuno besplatno, pa cak ni pre 30 godina.
A i sto bi svi morali da studiraju. Bolje nek se prvo obrazuju u osnovnoj i srednjoj skoli, pa tek onda na fakultet. Ova zemlja je toliko zaostala zato sto ima previse edukovanih (kao) ljudi sa malo obrazovanja. Nikom se ne daju pare za knjige, jer ljude zanima samo ono sto uce na fakultetu, nista van. Ako hoce pravo znanje, onda moraju i da daju neke pare. Uostalom, nije poenta dal' neko ima para ili ne, vec koliko greje stolicu. Svako ko je dobro zagreje, dobice stipendije i uci na budzet. Onaj ko se zeza ili jos gore, bleji na fakultetu, on nema pravo da mu neko drugi placa tu sprdnju. Ako to trazi, onda taj covek ima problema sa samim sobom i moralom. Ovde jedino sta treba da se uradi je da se poveca broj/velicina stipendija, kako bi oni koji zasluzuju imali neke koristi od svog rada. Ovi drugi nek se potrude, imaju sva prava. I tacka.

Young_Hunter

Number of posts : 59
Registration date : 2009-01-11

View user profile

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 21, 2009 9:26 pm

pavle wrote:@ Herberger i Lolita: Interne fore a?

Ma problem je u tome sto nas faks ima dovoljno prostora i profana, na 1400 studenata. Problem je sto je proslih godina mnog pirmano studneata na daljinu a i kvote su bile prekoracene za 200-250... To je jedina frka.
Moguce da sam ja imao pogresnu informaciju, izvinjavam se ako je tako Smile

Nemoj da se izvinjavas, mozda mi imamo pogresne informacije. Smile Bilo bi dobro da nas neko ratosilja dileme. Question
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 21, 2009 9:27 pm

pavle wrote:@ Herberger i Lolita: Interne fore a?

eksterne Laughing
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by MladenT on Thu May 21, 2009 9:53 pm

Young_Hunter wrote:Demi, kolega, aj ti lepo nama predoci tvoj sistem besplatnog skolovanja
Nemoj, brate, zar ne vidiš da je taman hteo da ode Laughing

Što se mene tiče, nek nam postave uslove da se očistimo od prljavštine pa da dobijemo pravu akreditaciju. Ovako se neće ništa bitnije promeniti bar nekih 5-10 godina, ili više, dok neki profesori ne odu u penziju...

MladenT

Number of posts : 77
Registration date : 2009-02-26

View user profile

Back to top Go down

Post by Harberger on Thu May 21, 2009 9:55 pm

A neki su poceli tek da predaju.

Harberger

View user profile

Back to top Go down

Post by Miss Prissy on Thu May 21, 2009 11:04 pm

"A neki su poceli tek da predaju

Pa da, ne znam na koga nam je kolega mislio, ali to znaci da nema vajde da se bilo sta ceka. Bilo bi bolje kad bi pojedini sami shvatili da je vreme da se neke stvari promene. Ali mi nemamo nista s tim, cak mislim da ni ne mozemo bilo sta da uradimo. To su stvari koje treba da se nametnu od vrha.
Miss Prissy

Number of posts : 38
Registration date : 2009-05-09

View user profile

Back to top Go down

Post by Karl Marx on Thu May 21, 2009 11:33 pm

Nista nasem skolstvu nije falilo ni pre 100 godina, a ni pre 50 godina apsolutno nista(u smislu da su potrebne radikalne promene). Mnoge druge stvari i okolnosti su se promenile pa zbog toga i nase skolstvo grca u problemima a kao nus pojava svega toga dolaze i mase obrazovanih i ucenih ljudi ciji su rezultati u praksi velika NULA! Podjite samo od naseg ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja. Pogledajte koji su tu ljudi i kakvim mi sve kvazi strucnjacima raspolazemo. To definitivno nije kategorija LJUDSKIH RESURSA!!!
A sto se tice te nazovi famozne "bolonje" nije ni taj program nista toliko genijalan! Uostalom mnoge zemlje poput ( Nemacke) nisu uopste taj sistem primenile sto je i logicno jer cuvaju SVOJ obrazovni sistem i ne pokoravaju se svemu sto dodje sa "strane". Cuo sam ali ne mogu da tvrdim, da se cak ni u saqmoj Bolonji ovakav sistem ne primenjuje. Zato drage moje drugarice i drugovi drzite se one stare srpske izreke koja kaze " Tri puta meri jednom seci" da ne bi kasnije bilo kajanja, ako nista bar zbog buducih koleginica i kolega!!! Sa postovanjem VAS KARL MARX

Karl Marx

Number of posts : 14
Registration date : 2009-05-17

View user profile

Back to top Go down

Post by MladenT on Thu May 21, 2009 11:47 pm

Ma nemoj. Falilo mu je još kako. O tome npr. govori Arčibald Rajs u svom čuvenom tekstu "Čujte Srbi":

"...Dopustili ste, zatim, da se na vašim univerzitetima stvore
čudnovati običaji i navike. Nije zadatak univerziteta da profesori
deklamuju lekcije, koje će student naučiti napamet. Student može da
nađe u knjigama sve gradivo koje se predaje na univerzitetu. Vrednost
univerzitetske nastave jeste u profesorovom načinu posmatranja i
njegovom ličnom uticaju na duhovno izgrađivanje studenta. Kako kod vas
može da se govori o ličnom uticaju profesora na studente kada on, kao
što je slučaj na Beogradskom univerzitetu, posredstvom vratara prodaje
svoja umnožena skraćena predavanja, koja studenti, ne dolazeći na
časove, za ispite uče napamet? Mnogi vaši studenti nisu prisustvovali
ni jednom jedinom predavanju na univerzitetu. Jednostavno, samo su se
upisali i kupili ili pozajmili od nekoga umnožen kratki pregled
predavanja koja su morali da prate. Izdajući se za studente i uživajući
sve pogodnosti tog statusa, oni zauzimaju mesta u administraciji,
bankama itd. Kada procene da je pogodan trenutak, napamet nauče kratke
preglede predavanja, izlaze na ispite i dobijaju „univerzitetsku"
diplomu. Tako ste u očima svih onih koji znaju kako se postaje
„diplomac" na vašim univerzitetima srozali njihov ugled. Vaša diploma
postaje samo parče papira koja omogućava njegovom vlasniku da postane
loš činovnik. Često sam bivao zapanjen neznanjem „profesora" koji su
izašli sa vašeg univerziteta, posebno profesora prirodnih nauka.
Naravno, vaši studenti medicine ne mogu na taj način da studiraju.
Prinuđeni su da idu u sale za disekciju i na klinike. Uostalom, imate
izvrsnih lekara Srba koji bi bili u stanju da obrazuju dobre učenike.
Međutim, kao i u ostaloj univerzitetskoj nastavi, ne šaljete im dobar
studentski materijal, a sa slabim materijalom ni najbolji profesor ne
može da obavi dobar posao. Bez ikakvog odabiranja prenatrpavate
slušaonice. Reklo bi se i da sa pogubnim uživanjem gurate žene na
visoke studije. Potpuno zaboravljate da je žena po prirodi, stvorena za
drugačiju sudbinu od muškarca. Žena je u nečemu superiornija od
muškarca, a muškarac u nečemu superiorniji od žene. Iskustvo dugo,
sada, već skoro pola veka, pokazalo je da je žena, uz vrlo retke
izuzetke, dala samo osrednje rezultate u nauci. Navedite mi osim
gospođe Kiri, koja je dobro iskoristila delo svoga muža, jednu jedinu
ženu koja je ostvarila nešto veliko u prirodnim naukama, medicini,
književnosti itd. Nećete pronaći nijednu. Zašto, onda, gurate svoje
devojke na univerzitetske studije? Zar ne mislite da one na njima gube
ženstvenost i da postaju nesposobne da stvaraju i vode porodicu, što je
suštinska svrha žene?

Pogledajte samo kako neuredno živi većina vaših studentkinja na
univerzitetu. Potražite u bolnici statističke podatke o
sifilističarkama, pobačajima i abortusima devojaka koje ste poslali na
univerzitet. Prestravićete se. Prošetajte za lepa vremena Košutnjakom i
prebrojte parove studenata i studentkinja koji tamo, bez ikakvog
ustručavanja vode ... ljubav. I sa takvim ženama vi biste da obnovite
zemlju iskrvavljenu ratovima i takvim ženama biste poverili decu na
vaspitavanje?

Univerzitet je najviša obrazovna ustanova u nekoj zemlji. Kao takva ona
treba da bude primer a disciplina na njoj najstrožija. Prvo se
univerzitet mora povinovati neophodnim zahtevima za dobro
funkcionisanje države. A šta ste vi uradili? Dopustili ste univerzitetu
sve slobode. Pozivajući se na „autonomiju univerziteta", vaši studenti
sebi dopuštaju ono što kod drugih neće trpeti. Vode stranačku politiku,
žele da nameću zemlji svoju volju, a još obrisati nos čestito ne znaju,
organizuju štrajkove, čak i prave male bune i sl., a vi to lepo
dopuštate i tu neobuzdanu omladinu ne kažnjavate dobrim prutom po
stražnjici. Zar ne uviđate da tako dajete loš primer mladima,
građanima, seljacima i radnicima? Njima će neminovno pasti na pamet da
je i njima dozvoljeno ono što je dozvoljeno onima koji su određeni da
budu buduća elita zemlje, i tako gajite nedisciplinovanu, sebičnu
omladinu koja ne haje za potrebe države.

Vaši univerzitetski profesori ne čine ništa da bi promenili to, po
zemlju, kobno stanje. Opet ste vi krivi, moji srbski prijatelji, što su
oni koje ste izabrali da vam vaspitavaju studentsku omladinu tako
nezainteresovani. U stvari, vi ne postavljate na ta počasna mesta u
obrazovanju svoje najbolje snage, već i tu veliku ulogu ima stranačka
politika, „kumstvo", pojedinačni interesi nekih trenutnih moćnika.
Istina je da na univerzitetu imate ljude velike vrednosti, ali su
velika većina mediokriteti koji su na ta mesta stigli zahvaljujući
stranačkoj politici ili njenoj podršci. Njih, naravno, nimalo ne zanima
moralna, pa čak ni naučna vrednost učenika. Oni sastavljaju i
umnožavaju svoja predavanja, krčme ih i ... vode stranačku poitiku kako
bi, na taj način, zaradili što više novaca. I sami ste ih naterali da
krenu tim putem pošto ih plaćate tako malo da im je gotovo nemoguće da
žive samo od profesorske plate ako imaju porodicu. Velika većina vaših
univerzitetskih profesora nisu izabrali taj poziv podstaknuti
zanimanjem za tu nauku, već da bi postali poslanici, kasnije ministri,
ili, ako su lekari ili advokati, da bi mogli, kao „profesori",
ispostavljati preterano visoke račune privatnoj klijenteli.. Oni
ubijaju ono, za svaki napredak, toliko potrebno nadmetanje. Uopšte se
ne bave duhovnim potrebama svojih učenika. Njihovom krivicom
univerzitet vam je postao apatriotski. Dopustili ste tako da umre duh
vaše omladine. Dozvolili ste da se ona ugleda na sve one vaše
skorojeviće, zabušante, zelenaše, ratne bogataše, sumnjive političare,
zatrovane žudnjom za novcem. Vaša omladina je njihova žrtva. Obrazovana
je po uzoru na njih. Dužnost vam je bila da je sačuvate od tog uzora, a
vi to niste učinili. Pripazite da vas taj nemar jednog dana preskupo ne
košta. Može vas koštati i zemlje jer ova omladina se neće žrtvovati na
oltaru otadžbine kad zazvoni na uzbunu, (a zazvoniće jednog dana) kao
ona omladina koja je vodila oslobodilačke ratove. Današnja omladina će
vam odlučno reći da nipošto ne želi da gine jer joj to ništa ne donosi.
Zna ona iz iskustva, gledala je to svojim očima, i kako oni koji su se
žrtvovali, kod vas, u vašoj modernoj Srbiji, dobijaju samo nogom
pozadi."

Ceo tekst možete naći na http://prosvetiteljstvo.users.sbb.co.yu/cujte_srbi_rajs.doc

MladenT

Number of posts : 77
Registration date : 2009-02-26

View user profile

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Page 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

View previous topic View next topic Back to top