FORUM MAKROEKONOMIJA-MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Please log in

Srbija na izlasku iz krize?

View previous topic View next topic Go down

Srbija na izlasku iz krize?

Post by pavle on Fri May 08, 2009 12:11 am

B92 Biz Vesti Srbija

Dinkić: Srbija na izlazu iz krize

17:03
| Izvor: Beta

Beograd -- Potpredsednik Vlade
Srbije i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić kaže da
se Srbija "lagano kreće ka izlazu iz teške ekonomske situacije".

A kriza jos nije ni dosla... Smile

pavle

Number of posts : 139
Registration date : 2009-04-13

View user profile http://www.pavlemihajlovic.deviantart.com

Back to top Go down

Re: Srbija na izlasku iz krize?

Post by Young_Hunter on Fri May 08, 2009 2:27 am

Boze, nije mi jasno kako je ovaj covek uspeo da bude asistent na fakultetu... Very Happy

Young_Hunter

Number of posts : 59
Registration date : 2009-01-11

View user profile

Back to top Go down

Post by gorstak on Fri May 08, 2009 2:44 am

Young_Hunter wrote:Boze, nije mi jasno kako je ovaj covek uspeo da bude asistent na fakultetu... Very Happy
hahahaha... Smile
gorstak

Number of posts : 89
Registration date : 2009-04-04

View user profile

Back to top Go down

Post by bivsi student on Sat May 09, 2009 10:35 pm

Citam na inetrnetu sutrasnje Novosti,intervju sa gosp.Drakulicem,kaze da je kriza dodirnula dno i da sada sledi napredak,hvali mere vlade,valjaonica u sevojnu radi nikad bolje,dok sam to citao setio sam se utiska nedelje od pre 2-3 meseca gde je doticni gostovao sa prof.Popovic i izjavljivao da u maju 2009 sledi raspad sistema,masovna otpustanja,zatvaranje fabrika,ipak je profesorka bila realnija sa procenama i prognozama.1:0

bivsi student

Number of posts : 4
Registration date : 2009-05-06

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Sun May 10, 2009 10:37 am

Kod sveta koji malo zna, ili je sve divno ili je sve - katasrofalno.

Mene je prvi put jako začudila činjenica da je u velikoj ekonomskoj
krizi, onoj iz 1929-1933. godine stopa nezaposlenosti u SAD dostigla
25%, kolika je u Srbiji iznosila svih ovih prosperitetnih godina (ako
bi je neko pošteno izračunao). Pa mi je onda i sam pojam zapsadnih
kriza postao malo sumnjiv, mislim, kada se uporedi sa životom u Srbiji.

A sada nezaposlenost u SAD dostigla 9%, kako i sami kažu, koliko je bilo pre četvrt veka (1985-6, dakle).

A to se sve dešava tamo gde se ljudi otpuštaju bez milosti, da kažem, a
ovde u Srbiji niko ne ide u stečaj, pa nezapsolenost slabo raste.

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

View user profile http://danapopovic.bigforumpro.com

Back to top Go down

Post by pavle on Sun May 10, 2009 11:03 am

Da nije malo surovo odmah osudjivati preduzeca na stecaj. Ne mislim da je ta situacija opravdana bas kod svih. Drzava je najveci duznik, mnoga preduzeca zavise od nje i njenih isplata (primer - putari). Neka prvo drzava isplati svoje dugove, neka reformise malo zakonodavstvo pa napravi bolji balans izmedju duznika-poverioca (da zastiti malo poverioce)... E ko ne moze u uredjenijem sistemu realno da posluje, cao-zdravo-dovidjenja neka leti u stecaj...

Mozda masovnih otpustanja nema u drzavnim preduzecima, ali meni se cini da su domaci preduzetnici podjednako nemilosrdni kao americki, pogotovo kada je rec o neprijavljenim radnicima. Kao sto ste i sami rekli profesorka, kada bi neko stvarno fer izracunao nezaposlenost, moje misljenje je da bi se pokazala tendencija transformacije legalnih poslova u ilegalne (neprijavljene) i rast nezaposlenosti pre svega na racun neprijavljenih radnika...

Cuo sam po medijima da su mnogi izjavljivali kako se kriza u Srbiji ocekuje tek polovinom 2009. godine, i da ce nas tresti ozbiljno i celu 2010. Meni se cini da mi necemo jos neko vreme izaci iz krize jer ne vidim da se ista menja u sustini. Nasa vlada je vesta u krpljenju budzeta, krpljenju politike, krpljenju ekonomije... Ali ne vidim da je ista osmisljeno, samo se krpimo! Vidimo da ce se baviti svodjenjem drzavnog aparata na realnu meru (ako i to urade) sledecih godinu dana, ali sistem ostaje isti, pa ce drzava manje da trosi ali ce preduzeca i dalje poslovati u megabirokratskoj/politizovanoj/monopolizovanoj privredi... Elem celu temu sam otvorio sa idejom da se malo povede rasprava o samoj definiciji krize u Srbiji i mogucem izlasku iz iste u nekom sagledivom vremenskom periodu...

Meni se sve nekako cini da nasa vlada zivi od danas do sutra (mada bi im i juce dobro leglo) pa ne vidim neki izlaz, bar ne tako svetao kao gospodin Dinkic!?

pavle

Back to top Go down

Post by dpopovic on Sun May 10, 2009 12:00 pm

Da nije malo surovo odmah osudjivati preduzeca na stecaj. Ne mislim da je ta situacija opravdana bas kod svih.

To je kao da ste rekli - da nije malo surovo da sudija kaže da je lopta u autu, kad ionako sam sudija baca loptu gde god hoce?

Mislite li da je izlaz iz toga
1. da stvari ostanu upravo kako i jesu
2. da ipak dozvolimo stečaj, ali da biramo - prema afinitetima (kako drugačije) ko će ići u stečaj, a ko neće
3. da jednom Srbija postane ozbiljna zemlja i primeni stečaj kao regularno pravilo za firme koje su u minusu.

Koliko vidim, vama je bliska varijanta 2 - ali onda se nemojte čuditi da, ako ta varijanta pobedi, kao što hoće, Vaša plata za 20 godina bude deset puta manja nego u zemljalma koje su izabrale opciju 3.

Jer, sentimentalnost u ekonomiji se plaća zaostajanjem i siromaštvom. Uz to, pošto zastupate varijantu gde će se birati ko ide u stečaj a ko ne, bićete tata (kum) mnogih novih tajkuna. Srećno vam bilo u toj opciji!

A to se, Pavle, ne razlikuje ništa od Dinkićevog modela, te ne bih ja sa baš toliko podsmeha na njega gledala, kad vam se mišljenja o suštinskim pitanjima nimalo ne razlikjuju.

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by pavle on Sun May 10, 2009 12:13 pm

Zapravo ne, moja opcija je 3... Samo sam zeleo da istaknem da mnoga preduzeca ne bi bila nelikvidna i nesolventna kada bi drzava placala svoje obaveze redovno privredi, i kada bi Delte i ostali veliki duznici bili onemoguceni da samoinicijativno produzavaju rokove, uslovljavaju poverioce i sl... A sve zato sto su preveliki (a verovatno i monopolisti)... Dakle, mnoga preduzeca ne bi bila zrela za stecaj da su ova dva elementa eliminisana.

A ja protiv stecaja nemam nista, jedino sto primecujem da su mnoga preduzeca, koja su prirodom posla okrenuta ka drzavi i velikim igracima, nerealno pred stecajem...

Ono sto je moj problem sa ovom krizom je to da drzava ne cini nista da se te sprege prekinu i da se omoguci privredi da "dise"... Cak i da rast BDP-a i ostali pokazatelji krenu u +, ako stvari ostanu kakve jesu, bojim se da ce to biti samo paravan. Onda ce nam sledeca kriza biti jos gora, pa sve tako dok ne propadnemo totalno...

Ili cemo kao sto ste rekli jednom postati ozbiljna zemlja...

pavle

Back to top Go down

Post by dpopovic on Sun May 10, 2009 12:27 pm

Ako je tako, onda vas predlog treba da bude - Delta da ide u stečaj, Jat, i ostala državna preduzeća - dužnici da idu u stečaj!!! Da ih lepo preuzmu poverioci i gotovo.

Neki bi ljudi izgubili posao i svoje potpuno nezarađene plate, ali bi Srbija dobila sansu da postane ozbiljna zemlja.

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by nadjordjevic on Sun May 10, 2009 2:05 pm

pavle wrote:Da nije malo surovo odmah osudjivati preduzeca na stecaj. Ne mislim da je ta situacija opravdana bas kod svih. Drzava je najveci duznik, mnoga preduzeca zavise od nje i njenih isplata (primer - putari). Neka prvo drzava isplati svoje dugove, neka reformise malo zakonodavstvo pa napravi bolji balans izmedju duznika-poverioca (da zastiti malo poverioce)...

Svako preduzece (tj. svaki pojedinac) raspolaze sa svojim sredstvima kako misli da je najbolje, i zbog toga treba i da ubira plodove dobrih odluka, i da snosi posledice losih odluka.
Preduzeca koja su dozvolila sebi da imaju nenaplativa potrazivanja, bez adekvatnog kolaterala, su sama sebe osudila na stecaj! Svejedno da li se tu radi od potrazivanjima od Republike Srbije, Delta holdinga, SD Crvena zvezda ili SD Partizan.
Da su preduzeca (domaca ili strana), poverioci Republike Srbije, hteli da posluju sa nekim sigurnijim partnerom i u nekom uredjenijem poslovnom okruzenju, nije trebalo da svoja sredstva ulazu u zemlji Srbiji, zemlji sa niskim kreditinim rejtingom. Ili je mozda bas to bio najbolji poslovni potez u njihovom zivotu, potez o kome ce se pisati i koji ce se prepricavati? Investiranje koje donosi veliku dobit, uz mali rizik- rizik da ce neko nekada (za pocetak) pomisliti da nelikvidno preduzece treba da ode u stecaj!

Pozdrav,
Nikola

nadjordjevic

Number of posts : 30

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Sun May 10, 2009 6:02 pm

@nadjordjevic

Slazem se... Medjutim mislim da postoji i jos jedna strana. Postoje preduzeca i poslovi koji su jednostavno svojom prirodom okrenuti ka drzavi i Delti... Na primer putari imaju u sustini najveceg duznika drzavu. Delta ima toliko monopol da bilo koji proizvodjac hrane ili sl. da bi uopste postojao na trzistu mora da prodaje kod njih... Ima slicnih primera... Mada je profeorka dala resenje vrlo ogoljeno! Smile

pavle

Back to top Go down

Post by Harberger on Sun May 10, 2009 6:18 pm

Ja pretpostavljam da guranje preduzeca pod stecaj nije cilj, vec Srbija kao ozbiljna drzava. Stecaj ce onda biti samo jedan od instrumenata, uz primenu antimonopolskih zakona npr. Pa ce da kazu - aha, delta ima 158.46% trzisnog ucesca trgovinskih objekata prehrambene i ostale robe u Beogradu (kako se vec to nomenklaturise). Pa ce da je podele na minimaxije, maksimaksije, megamaksije, pikolomaksije i ostala preduzeca, ukoliko to tako moze. Ili ce da im nalupaju penale. Ili koja vec mera ima protiv monopola postoji.

U svakom slucaju, ne verujem da bi narocito plodotvorno bilo gurati pod stecaj preduzeca koja zbog nepostojanja alternative jos moraju i da placaju Miskovicu 15.000 za najnizu policu, 30.000 za onu nadohvat ruke.

Sinhronizovanost akcija drzave koja za pocetak ima institucionalne i zakonske kapacitete nije lose resenje.
Moguce je da gresim, nisam se udubljivao u problematiku stecaja, ali mi ovo deluje logicno.

Naravno, kada pricamo o Maxiju i povezanim snabdevacima na monopolskom trzistu.

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

View user profile

Back to top Go down

Post by nadjordjevic on Sun May 10, 2009 10:19 pm

Glavna stvar je nedvosmisleno: dobar ambijent! (citaj: jasno definisana pravila, i njihovo sprovodjenje)

Kada cemo do toga doci? Ko zna!
Kada ce drzava da "objasni" Miskovicu & co. da njihov trenutni nacin poslovanja vise nije prihativ, jer destimulise ostale da razmisljaju o osnivanju sopstvenog posla? Ko zna!
Jedan od mehanizama da do toga dodje je, kao sto profesorka stalno govori, da udjemo u EU, pa da nasi politicari kazu: "Izvinite g-dine Miskovicu, ne smeta nama sto Vi ne placate dobavljace, nego ovi iz Brisela stalno nesto zameraju, pa nas sad prozivaju da ne sprovodimo zakon prema svima isto"

Do tada, sve one koji placaju Miskovicu 15.000 za najnizu policu, a 30.000 za onu nadohvat ruke, i daju mu robu na odlozeno 150 dana, mogu da pitam samo jedno: "A da li ste prilikom Vaseg poslovnog planiranja uopste ocekivali nesto drugo? Da li ste ocekivali da ce mozda Miskovic da Vam placa robu unapred, identicno kao sto placa sve stranke pre izbora? Da niste zaboravili kako je Miskovic, Vas najveci poverilac, dosao do svega sto ima?"

Nadam se samo da ce pre da se ostvari profesorkin mehanizam, nego onaj trzisni- da preduzeca izlaze iz grane (zemlje), jer ne mogu da ostvaruju profit. Jer, i sada ih ima premalo!

Pozdrav,
Nikola

nadjordjevic

Number of posts : 30

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Sun May 10, 2009 10:43 pm

Mozda je to jedini nacin... Mada bih vise voleo da se promeni zakon, i ojaca antimonopolska politika... Kada komisija propise kaznu od 10% trogodisnjeg proseka prihoda, svaki normalan Miskovic bi dva puta razmislio sta radi. Al opet na kraju tu istu KZK mora da ojaca politicka odluka od strane partija koje isti gorepomenuti finansira... Odosmo u Vrzino kolo...

pavle

Back to top Go down

Post by dpopovic on Sun May 10, 2009 11:03 pm

Njega jedino konkurencija može da dovede u red, nikakav zakon, upravo iz razloga koji ste i sami naveli.

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by Miss Prissy on Tue May 12, 2009 9:11 am

"kada bi neko stvarno fer izracunao nezaposlenost

Republicki zavod za statistiku u Srbiji racuna dve stope nezaposlenosti. Jednu, prema podacima o nezaposlenima koji su prijavljeni na biro i ta kod nas iznosi negde oko 26% i drugu na osnovu ankete koja se sprovodi i gde se samo postavlja pitanje da li radis ili ne, a ne i da li si prijavljen ili ne. Ta stopa ja oko 14%, danas. Vidi nam razliku. Sjajno! Nadovezala bih se ovim na pricu o jasno definisanim pravilima. Svi znamo zasto je to tako.
E sad, da li je problem sto nemamo izgradjene institucije ili zato sto ni ne zelimo da ih izgradimo. Ako pogledate svet koji nam glasa na izborima bice vam jasno. Pola nacije nam je partijski raspolozeno. To je upravo ona polovina koja izlazi na izbore. Niko ne glasa za bolje sutra nego za partiju ciji je clan. Kada bi se cela Srbija digla na noge i rekla "Dosta!" ili barem kada bismo izgradili ono sto se zove javno mnenje mozda pojedinci i ne bi mogli da rade bas sve sto pozele.
Miss Prissy

Number of posts : 38
Registration date : 2009-05-09

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Tue May 12, 2009 9:27 am

Ali ko da kaze "dosta!"? Ja ne mogu, evo puna tri meseca, da ubedim ni studente u A1 da casovi ne služe za ćaskanje i da je nepristojno ometati nastavu! Donose mi plagijate i govore da su to seminarski radovi za koje moji asistenti "misle" da su prepisani!

A na sve to meni drugi studenti - dakle javno mnjenje o kome govorite - kaze, pa nismo mi navikli na drugacije, moras da shvatis. I ne samo da nismo navikli, nego i necemo da naviknemo, sto kad je ovako bolje - opusteno... Javno mnjenje hoce samo 'leba i igara, ako bas hocemo.

E sad, Miss Prissy, gde se vi tu nalazite, osim sto tako hocete da se Srbija digne na noge i kaze dosta. Kome da kaze? Jel' moze i sama sebi?

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by Miss Prissy on Tue May 12, 2009 9:54 am

Od necega mora da se pocne, slozicete se. Mislim da smo zaboravili sta je to stav onog trenutka kada je prestalo da nas zanima. Ukradu zeni novcanik na ulici u sred bela dana, niko ni prstom da mrdne. Prodje gomila huligana ulicom, polupa sve zivo, i sto treba i sto ne treba, a Milicija nam draga, tri zgrade nize iza coska jede pogacice i pije kafu.
Da, slazem se, sama sebi treba da kaze. Stariji su nekad bili za postovanje. Sad kad pogledam starije oko sebe, ne zelim da budem kao oni. A mladi nam na zalost, slede primer starijih.
Miss Prissy

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Tue May 12, 2009 10:05 am

Izvinite, draga Miss Prissy, ali sve sto je navedeno u vasem postu je opste mesto, koje sam milion puta cula od onih starijih na koje ne zelite da licite. Svaki Slobin glasac iz 90-ih upravo je ovako govorio- milicija nam draga, stariji su bili za postovanje, itd. Od svojih studenata ocekujem vise.

Ja sam pocela od toga da moji casovi moraju da lice na evropske, makar imala problema i da mislim da to jeste promena. A sta ste vi poceli, sto je bolje, a ne da se vajkamo kao domacice iz Borce? To vas pitam.

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by Miss Prissy on Tue May 12, 2009 10:13 am

Da mislim svojom glavom, a ne onako kako mi Sloba kaze. I ako bas zelite da cujete, da redovno pohadjam nastavu profesora koji su vredni toga i da podrzavam promenu kojoj vi tezite. (izmedju ostalog i da cutim, kad Vi pricate) Smile
Miss Prissy

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Tue May 12, 2009 2:14 pm

Narod je "gluv" za nove ideje. Mozes da mu pevas ili kukas do mile volje, on te ne moze cuti. Nikada u Srbiji zdrav razum nije bio na ceni. Razmisljanje boli, jer onda covek moze da shvati u cemu sve gresi i sta mu je ciniti a to cesto trazi vise rada, manje trosenja i sl...

Od kukanja o "losem" narodu, stanju drsutva i ostalim opstim mestima kao sto rece profesorka, proci ce nam vreme u kome mozemo nesto da pomeramo i menjamo... Svako na svoje zadatke!!! Smile

pavle

Back to top Go down

Post by dpopovic on Tue May 12, 2009 3:41 pm

Pa da. Stvar je u tome da RADIS, a ne da propovedas. Jer, ista ta opsta mesta cucete i od svakog Nemca, Svedjanina, Grka, svakoga... pa mi je to pomalo dosadilo.

Sta vi treba da radite? Da saljete na ovaj forum svoje ideje, dileme, uverenja, saznanja, pitanja o medjunarodnoj ekonomiji ili makroeonomiji. Dakle, nesto SVOJE.

Nemojte to da vas prestrasi, i ja sam u vasim godinama mislila da nemam nista sto bih mogla da ponudim, ali imala sam, na primer, dileme i pitanjai afinitete.

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by gorstak on Tue May 12, 2009 9:29 pm

dpopovic wrote: 

Nemojte to da vas prestrasi, i ja sam u vasim godinama mislila da nemam nista sto bih mogla da ponudim, ali imala sam, na primer, dileme i pitanjai afinitete.
Kad vec tako kazete, da postavim svoju dilemu o kojoj sve cesce razmisljam... Da li ostati ili ici odavde ( mislim iz zemlje) ? Nekako, svake nedelje mora nesto da se desi da covek dozivi razocarenje u ono sto vidi oko sebe... kad vidim sta mene a i ostale ceka kasnije, kakvi ljudi, kakav sistem, pa cemu da se nadam? Kad pogledam vesti, kao da gledam horor. Mafija, korupcija, sverc, afere, namestaljke, prevare, zloupotrebe, javna preduzeca u kojima su i dalje stranacki direktori, organizovani kriminal, nesposobne ljude, neorganizovane, sebicne, zlovoljne, nemarne, sujetne, proste, demagoge... i jos mnooogo cega.... kao da se borimo protiv vetrenjaca... E sad, pokusavam isto tako da pronadjem i neki dobar razlog da ostanem... ne bih ovo nikad izneo al' ajde kad ste napisali.... Very Happy 
gorstak

Number of posts : 89

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Tue May 12, 2009 10:00 pm

Mislim da svakako treba otici negde na usavrsavanje, bez obzira da li
imate nameru da ostanete ili ne. Dakle, treba "udahnuti" taj vazduh, pa
ga doneti nazad, ako resite da ostatnete.

A ako samo ostanete, a da niste barem "omirisali" alternativu, onda je
to bez veze, zar ne? Život nije generalna proba, sto rece jedan moj
poznanik, predstava je u toku.

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by pavle on Tue May 12, 2009 10:04 pm

@ gorstak

Interesantna dilema. Siguran sam da svaki iole dobar student i malo snalazljivija osoba u belom svetu moze da dobije mnogo vecu platu nego u Srbiji. i to sigurno jos dugi niz godina.

Meni se cini da je pitanje ostati ili ici vise licne prirode i da to svako od nas mora sam da vidi sa sobom.

Ja ne nameravam da odem iz zemlje. Putovao bih, upoznavao svet, odlazio na dodatno skolovanje u inostrantstvo ali sam cvrsto resen da ostanem u Srbiji (pod uslovom da vise ne bude ratova, ostalo mogu da istrpim). A zasto?
Iako znam da tamo negde na zapadu mogu da dobijem mnogo vise za svoj rad i trud ja ipak ostajem. Jer zelim da pre svea gradu i zemlji ostavim nesto. Da nije ovog grada, ovakve istorije Srbije, okruzenja i svega sto se desava pitanje da li bih danas bio to sto jesam i da li bi na isti nacin posmatrao svet. Mislim da nas je domaca surova realnost ocvrsla, izostrila i naterala da budemo jos bolji. Ovde nista nema na tacni i za sve moras da se boris...

Ne obazirem se na sistem, ljude, kriminal, sebicnost, zlovolju i ostalo... Sve je prolazno i transformisace se, a vreme radi za nas. Predlazem da svako sabere i oduzme koliko mu ova zemlja znaci i onda vidi da li je spreman da ode.

pavle

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top

- Similar topics