FORUM MAKROEKONOMIJA-MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Please log in

Drugi kolokvijum iz Medjunarodne ekonomije

Page 1 of 2 1, 2  Next

View previous topic View next topic Go down

Drugi kolokvijum iz Medjunarodne ekonomije

Post by dpopovic on Sun May 03, 2009 2:14 pm

Drugi kolokvijum iz Medjunarodne ekonomije održaće se 16. i 17. maja. Poglavlja za drugi kolokvijum su 8, 9, 13, 14 i 15.

Studenti koji polažu popravni kolokvijum iz Matematičkih metoda i modela 16. maja, a budu na spisku i za polaganje Međunarodne ekonomije u istom terminu, treba da se jave demonstratorima Jeleni Rašković (raskovicj@gmail.com) ili Nikoli Djordjeviću (nadjordjevic@gmail.com) i biće im omogućeno da polažu Međunarodnu ekonomiju u nekom drugom terminu ISTOG DANA.

Dakle, promena dana polaganja (sa subote na nedelju i obratno) nažalost neće biti moguća.

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

View user profile http://danapopovic.bigforumpro.com

Back to top Go down

Re: Drugi kolokvijum iz Medjunarodne ekonomije

Post by /lolita/ on Wed May 06, 2009 9:20 am

Kako cemo da obradimo 9, 13, 14 i 15 oblast za 2 casa vezbi, koliko imamo do kolokvijuma? confused I kako cemo da obradimo te i preostale oblasti na predavanjima i vezbama do kraja semestra?
/lolita/

Number of posts : 62
Registration date : 2009-04-07

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Wed May 06, 2009 11:09 am

Poštovana ljuta koleginice,

Na predmetu Međunarodna ekonomija
ima više poglavlja nego što ima radnih nedelja u semestru - a vežbe su
jednom nedeljno. Dakle, jednostavnim metodom oduzimanja došli biste do
te tužne istine još početkom semestra, da ne može sve na vežbama da
bude obrađeno.

Uz to, pretpostavljam da se možda negde čuli i
to da fakultetsko obrazovanje podrazumeva da studenti ponesto i sami
procitaju, a da se onda PITANJIMA obratite nastavniku i saradnicima, pa
da vam se stvari razjasne.

Dakle, sto god vam nije jasno,
pitajte, postoji ovde i ovaj forum, upravo tome služi. Svi na ovom
predmetu, i asistenti i ja, spremni smo na to da dajemo online odgovore
na sva pitanja, i to više puta u toku istoga dana.

Šta to vama nije jasno, pa vam nijedna od ovih ponuđenih vidova nastave, vežbi i komunikacije nije dovoljna?

Ili
niste još ni počeli da radite, pa su vam za sve drugi krivi? To je
mnogo lakše - nisu ispredavali, pa ne mogu ni da učim. A najbolji
udžbenik na svetu imate, najjasniji, i OD PRVOG DANA NASTAVE SVA
POGLAVLJA TE KNJIGE IMATE NA RASPOLAGANJU, da ne bude sada - kad vam je
izašla knjiga. Kada god da je izašla, vi ste tekst imali od prvog dana
i mogli ste odmah da učite.

Ali je lakše ovako - spavaj, glavo, i kritikuj!

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by pavle on Wed May 06, 2009 11:45 am

@ dpopovic

Razumem da ste ponekada kivni na nas studente, sto je i logicno, ali ste mozda u prethodnom postu bili malo preostri. Studenti nisu navikli na nacin rada koji vi prezentujete. Sto ne znaci da ne bi trebalo... Samo ponekada morate ocekivati pitanja ovog tipa, jer je medjunarodna ekonomija verovatno prvi predmet od 14 koliko smo do sada imali, u kome se trazi da citamo "unapred", bez predavanja i vezbi gde se stvari samo razjasnjavaju. Prosto je navika, veoma losa doduse, prosecnog studenta da mu se sve sazvace i da onda on zna tacno sta i koliko , do kada mora da nauci... Siguran sam da lolita nije jedan od lezilebovica, samo ponekad i onim mislecijim studentima ideja o profa_sazvace_na_casu - ti_naucis postane primamljiva. Prosto smo navikli. Navike treba menjati naravno, samo posle 13 godine jedne price u domacem skolstvu sad bi morali da se prebacimo na nesto novo...

pavle

Number of posts : 139
Registration date : 2009-04-13

View user profile http://www.pavlemihajlovic.deviantart.com

Back to top Go down

Post by dpopovic on Wed May 06, 2009 12:25 pm

Vazi, hvala na ovoj primedbi, slicno upozorenje sam dobila jos jednom, nedavno, kada me je jedna studentkinja molila da joj potpisem da je uradila neki seminarski, koji uopšte nije uradla, ali joj je potpis neophodan zbog upisa godine. Kada sam se ja zaprepastila, i upitala jednu njenu koleginicu koja je stajala sa nama - a zašto to ova devojka od mene traži? - odgovor je bio sličan ovom Pavlovom. Rekla mi je, biranim rečima, ali suština je bila - mi smo tako navikli, i nemoj ti sada tu da se iščuđavaš!!!

Super, dragi moji, ali ja hoću da se iščuđavam, jer mi je stalo i do vas i do mog predmeta i do nivoa nastave na ovom fakultetu. A da li ima i sujete, o kojoj ste pričali? Naravno. Ali ovog puta, aduti su na Jeleninoj, Nikolinoj i mojoj strani, sorry: mi vam nudimo da postanete deo istinskog akademskog sveta.

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Wed May 06, 2009 1:54 pm

confused Pod 1 nisam ljuta, nego mi to zaista nije jasno. Uvek je bilo da je dobar djak, student onaj koji redovno posecuje vezbe i predavanja i uci redovno. Sad, odjednom, treba da ucimo sami, pre nego sto nam profesori ispredaju. U redu, ako tako treba, ucicemo, da tako kazem, ubrzano. Da sam lezilebovic bilo bi me bas briga da li uopste postoje vezbe i predavanja. Naravno, da studirati znaci i procitati sam, ali da ja sve to sama razumem ne bih morala da studiram. Ne bi morao niko da studira, svi bi sedeli kuci i ucili ono sto ih interesuje. Ja samo spadam u one kojima znaci da cuju predavanje, jednostavno, tako lakse ukapiram i lakse kasnije naucim. Kao sto je nekome lakse da uci kampanjski ili da crta slike. I ne mislim da je isto zeleti da se komletno gradivo ispredaje i traziti potpis za nesto sto nije uradjeno(seminarski rad)
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Wed May 06, 2009 5:29 pm

Uvek je bilo da je dobar djak, student onaj koji redovno posecuje vezbe
i predavanja i uci redovno.

Tacno. Ovo je tačno svuda u svetu.
Sad, odjednom, treba da ucimo sami, pre
nego sto nam profesori ispredaju. U redu, ako tako treba, ucicemo, da
tako kazem, ubrzano.
Ali ovaj deo priče Srbi ne vole...

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by pavle on Thu May 07, 2009 12:13 am

Nemojte pogresno da me razumete profesorka, ja sam svakako za evropskiji sistem od ovog naseg. Dakle mislim da bi bilo dobro da mi citamo i spremamo probleme i pitanja, a onda vi na predavanjima sve razjasnite. Medjutim nasi studenti nisu pripremljeni na to i definitivno nisu imali kad i kako da naviknu na takav sistem. Da li to znaci da ga treba odbaciti, pa ne! Samo tako drasticne promene studenti ne prihvataju lako, nazalost...

pavle

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 07, 2009 11:28 am

Ja volim da procitam poglavlje pre predavanja, jer mi je tako lakse da pratim nastavu. To je vise informativno citanje, ucenju se posvecujem nakon sto sam saslusala vezbe i predavanja. Takodje, ne znam da li ste, Vi, profesorka iz moje poruke shvatili da ja ocekujem da profesori predaju recenicu po recenicu iz knjige? Naravno da ne, profesor objasnjava srz, da bismo shvatili sustinu teme, a mi svakako treba da sednemo i da to sami predjemo kod kuce. Zaista nisam imala nameru da napadam bilo koga. Jednostavno, sto kaze kolega kad naviknes na nesto, sve novo je iznenadjenje. Obicno profesori kazu:" Za kolokvijum cete imati ono sto vam ispredajem do tad". Ne kazem ja da su oni u pravu ili da ste Vi u pravu(jer nemam pravo da to procenjujem ), samo sam navikla na takav sistem. Sto se ucenja tice zavrsila sam 9. poglavlje, pa cu sad da se ubrzam i to je to. Smile
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 07, 2009 11:31 am

pavle wrote:Nemojte pogresno da me razumete profesorka, ja sam svakako za evropskiji sistem od ovog naseg. Dakle mislim da bi bilo dobro da mi citamo i spremamo probleme i pitanja, a onda vi na predavanjima sve razjasnite. Medjutim nasi studenti nisu pripremljeni na to i definitivno nisu imali kad i kako da naviknu na takav sistem. Da li to znaci da ga treba odbaciti, pa ne! Samo tako drasticne promene studenti ne prihvataju lako, nazalost...

Dragi kolega Vi ste trebali da upisete Medjunarodne odnose na FPNu.

Last edited by /lolita/ on Thu May 07, 2009 8:55 pm; edited 1 time in total
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Thu May 07, 2009 11:38 am

Super. Još vas samo molim da naučimo da se ne kaže
Vi ste trebali
jer se kaže "trebalo je da..." .

Glagol trebati je bezličan, osim u slučaju kada želite da kažete da je nešto neophodno - npr. možete reći, "trebaju nam ti lekovi", itd.

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 07, 2009 11:57 am

Da, i moze da se kaze trebam secera, ali ne da je nesto trebalo da bude uradjeno,kao i kod ostalih modalnih glagola; znam to, omakla mi se greska. Smile
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Thu May 07, 2009 12:04 pm

Odlično! Ovi brzi načini komunikacije lako dovedu do takvih omaški, ali treba da ih izbegavamo. Hvala na razumevanju.

Rešila sam da od sada svaki put kada nastupam na TV, pa neko od nepismenih i važnih likova kaže "trebamo" da više ne ćutim, nego da kažem - pa naučite čoveče jezik ako hoćete da vodite zemlju i da javno nastupate!

Jel se slažete? A ako se slažete, to mora da važi i za nas.

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 07, 2009 12:16 pm

Meni mnogo smeta sto ljudi ne znaju sopstveni jezik, a razmecu se engleskim(trendy, lifestyle, sorry.... ). O greskama koje prave "velike face" bolje je da ne govorim.Nazalost, obicno osoba koja ispravlja greske ispadne "rogata", jer to, uopste nije vazno. Shocked Tako da, mene uvek ispravite, ako pogresim, pretpostavljam da i kolegama ispravka ne smeta, ali za politicare ne znam sta da Vam kazem.
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Thu May 07, 2009 12:22 pm

Ispravite i vi mene, naravno, uvek, da se ne opustim.. Embarassed

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 07, 2009 12:33 pm

Dogovoreno. Odoh sada da study
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by Marc Antony on Thu May 07, 2009 12:40 pm

dpopovic wrote:
Jel se slažete? A ako se slažete, to mora da važi i za nas.
Jel se sad ovo pitanje odnosi na nas, ili opet na Jelenu i Nikolu Very Happy
Što se tiče nas slobodno ispravljajte, ja se trudim da ispravim neke svoje greške, ali mislim da to "trebamo..." ne uspevam ni da registrujem kad pogrešim (a siguran sam da često grešim u govoru), ali što se tiče TV-a zavisi od situacije, može da ispadne kao odraz nemoći da se odgovori na nešto, pa skrećemo pažnju na "nevažne" stvari, kao kad Aca Vučić kaže "pa zašto me ne pustite da odgovorim" (a pri tom ne odgovara ono što je pitan) ili "ja vas nisam prekidao" i slično...

(odo' ја off-topic ponovo, ili van teme, da se ne bi razmetao sa engleskim Smile )
Marc Antony

Number of posts : 57
Registration date : 2009-03-16

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Thu May 07, 2009 3:18 pm

/lolita/ wrote:
pavle wrote:Nemojte pogresno da me razumete profesorka, ja sam svakako za evropskiji sistem od ovog naseg. Dakle mislim da bi bilo dobro da mi citamo i spremamo probleme i pitanja, a onda vi na predavanjima sve razjasnite. Medjutim nasi studenti nisu pripremljeni na to i definitivno nisu imali kad i kako da naviknu na takav sistem. Da li to znaci da ga treba odbaciti, pa ne! Samo tako drasticne promene studenti ne prihvataju lako, nazalost...

Dragi kolega Vi ste trebali da upisete Medjunarodne odnose na FPNu, kao sto sam ja trebala da upisem Opstu knjizevnost. cheers

Draga koleginice niste prvi, a verujem ni poslednji, koji mi to kazu. Mnogi su mi to savetovali. Medjutim moja sestra je zavrsila taj fakultet i smer, pa imam informacije "iz prve ruke" . Moj izbor EKOF-a valjda dovoljno govori o tome sta mislim o FPN-u... A i mislim da je najbolja skola za buduce politicare bas ekonomski fakultet. Uci nas sta je moguce i realno, i koliko normativni stavovi kostaju u praksi... Smile

pavle

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 07, 2009 3:40 pm

pavle wrote:
/lolita/ wrote:

Dragi kolega Vi ste trebali da upisete Medjunarodne odnose na FPNu, kao sto sam ja trebala da upisem Opstu knjizevnost. cheers

Draga koleginice niste prvi, a verujem ni poslednji, koji mi to kazu. Mnogi su mi to savetovali. Medjutim moja sestra je zavrsila taj fakultet i smer, pa imam informacije "iz prve ruke" . Moj izbor EKOF-a valjda dovoljno govori o tome sta mislim o FPN-u... A i mislim da je najbolja skola za buduce politicare bas ekonomski fakultet. Uci nas sta je moguce i realno, i koliko normativni stavovi kostaju u praksi... Smile

To je bilo samo zapazanje. Drago mi je da ste zadovoljni fakultetom koji ste odabrali. Smile

Last edited by /lolita/ on Thu May 07, 2009 8:52 pm; edited 1 time in total
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Thu May 07, 2009 3:41 pm

nikada nije kasno za velike zivotne odluke! Smile

pavle

Back to top Go down

Post by lagranz on Thu May 07, 2009 3:42 pm

Pa koleginice nikada nije kasno! Razz
lagranz

Number of posts : 10
Registration date : 2009-04-20

View user profile

Back to top Go down

Post by /lolita/ on Thu May 07, 2009 3:49 pm

...

Last edited by /lolita/ on Thu May 07, 2009 8:52 pm; edited 1 time in total
/lolita/

View user profile

Back to top Go down

Post by MladenT on Thu May 07, 2009 5:22 pm

Kad smo već otišli off-topic: profesorka, na jednom od prvih predavanja ste obećali da ćete nam pričati kako ste upoznali profesora Semjuelsona, pa samo da Vas podsetim, jer nam nije ostalo mnogo do kraja (nadam se da to nije već bilo na nekom od časova koje sam propustio)

MladenT

Number of posts : 77
Registration date : 2009-02-26

View user profile

Back to top Go down

Post by shevce7 on Thu May 07, 2009 7:29 pm

Lolita,zamolio bih te za malo manje slihtanja,neces dobiti za to dodatni poen! Razz Muka mi je od tebe !!!!

shevce7

Number of posts : 4
Registration date : 2009-05-07

View user profile

Back to top Go down

Post by shevce7 on Thu May 07, 2009 7:32 pm

P.S. Lolita, izvini ako ima gramatickih gresaka! Very Happy

shevce7

Number of posts : 4
Registration date : 2009-05-07

View user profile