FORUM MAKROEKONOMIJA-MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Please log in

Da li bas svako treba ili da nosi cipele ili da ide bos?

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Da li bas svako treba ili da nosi cipele ili da ide bos?

Post by MladenT on Thu Apr 30, 2009 9:58 pm

Dobro, ali ako se ne pojavi konkurent, takvo preduzeće bi bilo čist monopol. I to na tržištu sa prilično neelastičnom tražnjom. Pa ga ništa ne bi sprečilo da udari cene koje maksimiziraju (monopolski) profit. Osim ako bi im država nametnula ograničenja, kao što smo učili iz cena, pa bi proizvodili društveno neefikasnu količinu, ili bi dobijali paušalne subvencije. Ali onda ne bi imali interes da ga kupe, jer se pri kupovini gleda sadašnja vrednost, koja bi u najboljem slučaju bila prilično jadna, ako ne i negativna.

MladenT

Number of posts : 77
Registration date : 2009-02-26

View user profile

Back to top Go down

Post by Harberger on Thu Apr 30, 2009 10:05 pm

Ako bi se cena podigla na odredjen nivo, bio bi i EPS privatizovan i bilo bi interesa da na trziste udje konkurentsko preduzece, dva tri, sest, deset. Sa ovom populistickom cenom srpskog omiljenog proizvoda (pored pijace vode kojom zalivamo i betonske povrsine kako bi iz njih nesto izraslo, pretpostavljam), niti bi se EPS privatizovao, niti bi neko jos dosao.

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

View user profile

Back to top Go down

Post by adzo on Sun May 03, 2009 12:55 am

Harberger wrote:Ako bi se cena podigla na odredjen nivo, bio bi i EPS privatizovan i bilo bi interesa da na trziste udje konkurentsko preduzece, dva tri, sest, deset. Sa ovom populistickom cenom srpskog omiljenog proizvoda (pored pijace vode kojom zalivamo i betonske povrsine kako bi iz njih nesto izraslo, pretpostavljam), niti bi se EPS privatizovao, niti bi neko jos dosao.

Nije cilj podici cenu i privatizovati EPS. Cilj je dobiti kvalitetnu uslugu. Znaci problem je u tome, sta je taj EPS danas. Jedno tromo, ogromno preduzece, prenatrpano radnicima, zaposljanavih po stanackim rodbinskim i drugim linijama, bremenito dugovima, nenaplacenim potrazivanjima, stranackim lesinarenjima itd.

Ako ova drzava jednom bude zelela da uvede red u ovaj za sada jos javni sektor, ona pre privatizacije mora da restruktuira ovo preduzece. Da poslovanje ucini efikasnijim, poveca produktivnost, naplati potrazivanja, efikasno iskoreni kradju struje itd. Sve ovo bi se moglo jos danas sprovesti i bez povecanja cene i privatizacije.

Medjutim, sve dok razmisljamo na nivou da ova javna preduzeca sluze za stranacka lesinarenja i mrcvarenja, nista od toga.

adzo

Number of posts : 3
Registration date : 2009-05-03

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Sun May 03, 2009 1:46 am

Dobro, koji je vaš program? Bez povećanja cene i bez privatizacije treba učiniti - šta?

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

View user profile http://danapopovic.bigforumpro.com

Back to top Go down

Post by demi on Sun May 03, 2009 3:24 am

Posto je bio praznik rada, postovao sam 1.maj pa nisam pisao Smile

Gospodjica Ana me je poprilicno razocarala,
ocekivao sam odgovor na postavljeno pitanje, a posto ga nema, pa verujte mi
gospodjice da je za Srbiju mnogo opasnije da dodju na vlast takvi kao sto ste
Vi, koji ne slusaju drugacije misljenje I koji ne postuju osobe koje drugacije
razmisljalju.

Posto jedan Fridman moze da kaze UPS, nekako to
meni uliva samopouzdanje da otvorim dusu na ovom forumu, pa ako pogresim, posle
10-20god reci cu POGRESIO SAM.

FED je ako se dobro secam organizovan kao
akcionarsko drustvo, sa malo ogranicenim pravima, I koliko se secam FED
isplacuje dividendu. NBS ima prihode, ima rashode, znaci moze i profitabilno da posluje i da ima trzisnu vrednost, ali cilj ne sme da bude profit. A kome treba novac? Bankama i privredi, pa mozemo da prepustimo njima da rukuju novcem, valjda ce oni znati najbolje da li im treba inflacija od 2% ili 20%. Tako neko slicno resenje postoji i u FED-u, ako gresim ispravite me. Sta drzava trazi u NBS? Privatni sektor je uvek efikasniji od drzavnog?

Sada smo dosli do teme javnih dobara, a to je jako
komplikovano pitanje za mene licno. Sta spada u javno dobro? Licno imam dosta
problema da razgranicim sta je privatno, a sta javno dobro. Auto-put, da li je
javno dobro ili privatno dobro? Po principima iscrpivosti I iskljucivosti ovo spada u javno dobro, ali
auto put moze pod koncesijom da izgradi I neka privatna kompanija I da
ostvaruje profit. Da li je vezivo profit-javno dobro? Javna rasveta u gradu nekako spada u
javna dobra, ali da li privatnik moze da preuzme ovaj posao od grada? Da li
moze da se naplacuje koriscenje javnog osvetljenja? Evo ja mislim da moze, u
Nemackoj su uveli sms servis, svetlo je ugaseno I ako neko zeli da ga upali
mora da posalje sms. Park u gradu spada pod javnim dobrom, ali evo ja cu
napraviti privatni park I naplacivacu ulaz. RTS je javni servis, a da li je
nama potreban RTS, da li nam RTS nudi nesto sto nam neka privatna televizija ne
nudi? Kako utvrditi da nam neko javno dobro stvarno treba? Sudstvo, vi kada
nekoga tuzite, placate sudske troskove, znaci pravosudje ima svoje prihode, svoje
rashode, tako da imaju I svoju dobit, a to znaci da imaju I svoju trzisnu
vrednost I da mogu da budu I privatni I da emituje akcije?? Da li postoji javno
dobro koje privatni sektor ne moze profitonosno da proizvodi? Da li vojska moze
da se kupi? Ako mi ne bismo imali avione da cuvaju nase nebo, morali bismo da
kupimo-iznajmimo avione I pilote NATO pakta, odnosno da placamo uslugu koju nam
vrse.

Tako da po meni ne postoje ni privatna ni javna
dobra, jer matematicki ne verujem da je moguce dokazati postojanje ovih dobara (ili
bar ja nisam cuo da je neko to uspeo da uradi) vec samo ona dobra koja drzava
odluci da zeli da ima I da upravlja njima I ona koja prepusti privatnom
sektoru. Svako ko ostvaruje prihode, moze da ima i trzisnu vrednost, a ako nema prihoda u nekoj oblasti, onda drzava moze preko aukcije ili tendera da od prijavljenih firmi izabere neku koja ce obavljati neki posao u njeno ime, a iz poreza koje prikupi. Tako da ne postoji razlog da postoje drzavna-javna preduzeca, pocev od skola, bolnica isl.

Umoran sam, pa cu nastaviti sutra

demi

Number of posts : 21
Registration date : 2009-04-29

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Sun May 03, 2009 8:41 am

Tako da po meni ne postoje ni privatna ni javna
dobra, jer matematicki ne verujem da je moguce dokazati postojanje ovih dobara ...
Umoran sam, pa cu nastaviti sutra

Demi, nemojte nastaviti sutra, nema potrebe, ni za vas, ni za nas, verujte.

Matematicki dokaz za koji ne verujete da postoji nalazi se recimo, ovde

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by pavle on Sun May 03, 2009 12:31 pm

@ demi

1. citat: "Posto jedan Fridman moze da kaze UPS, nekako to
meni uliva samopouzdanje da otvorim dusu na ovom forumu, pa ako pogresim, posle
10-20god reci cu POGRESIO SAM". Postoji jedna mala razlika izmedju tebe i Fridmana. Fridman je jelte nobelovac, i verovatno je procitao i napisao o ekonomiji vise nego sto smo ti i ja zajedno procitali knjiga i casopisa u zivotu, ukljucujuci Politikin Zabavnik... On i kada je gresio, nije se izletao i brljao...

2. Narodna Banka Srbije je osnovana pre stotinak godina, i bila je privatna banka (jedan od vlasnika i tri puta guverner je na novcanici od 1000 din.) sve dok je komunisti nisu nacionalizovali. Ali poenta je da je u interesu FED-a, a i NBS, da drze privredu pod kontrolom, da je hlade kad se pregreje i da je podgrevaju kad se ledi. Zasto? Pa zato sto na primer bez te privrede nebi bilo ni tih institucija, kojoj oni, hteli ne hteli, moraju da sluze!!! Jer kada bi FED kratkorocno ucinio nesto da vlasnici banaka profitiraju, dugorocno verovatno ne bi postojao... Smile Simple as That!!!

3. A tema javnih dobara i privatnih dobara jako je interesantna. Vidim da se frljas sa principima iskljucivosti i dostupnosti, ali iza cele te price ima jako lepa matematika, uglavnom diferencijali i sl...

4. To sto neko moze da ubira prihode ne znaci da moze poslovati profitabilno. Osnovni primer u ekonomiji je javni sektor i Prirodni Monopoli (industrije i grane u kojima vladaju konstantno opadajuci prosecni troskovi. Takodje postoje i ogromni fiksni troskovi koji predstavljaju barijeru za ulazak privatnog kapitala) U vecini drzava, prirodni monopoli su pod javnom upravom, gde drzava prakticno subvencijonise neprofitablino poslovanje jer su usluge i proizvodi koje ta industrija pruza od izuzetnog znacaja za gradjane i privredu (vodovod, struja, odbrana...) U nekim zemljama ovi sistemi su uspesno (negde neuspesno) reformisani u privatne (ili delimicno privatne) i omogucili privatnom kapitalu ulazak.

I na kraju evo jedne moje teorija. Ti (demi) si student ekonomskog fakulteta, prva godina i ima mnog stvari koje te bune i voleo bi sve to da nabrzaka resis. E pa ne moze, da bi upste "kupio tiket" da izneses argumentovan stav o funkcionisanju ekonomije, moras prvo nesto i da znas o njoj. Tako da ti preporucujem ako te vec zanima, a kod nas si na faxu, da sacekas malo jos semestar-dva kada ce ti posle nekoliko predmeta i knjiga stvari postati mnoooooogo jasnije.
Ako pak nisi sa EKOF-a, onda ti preporucujem da izdvojis malo vremena, odes na temu e-Libraryna na ovom forumu i potrazis knjige poput, Principles of Economics, Microeconomy, Macroeconomics (razlicitih autora ima tamo svasta)... ili ako si dovoljno pri parama, sve to lepo pokupujes.

Zasto? Pa da bi razumeo ono o cemu smo ti mi svi govorili na ovih 20 i kusur postova...

Pozdrav Smile

pavle

Number of posts : 139
Registration date : 2009-04-13

View user profile http://www.pavlemihajlovic.deviantart.com

Back to top Go down

Post by demi on Sun May 03, 2009 1:37 pm

Ne, niste razumeli sta sam gore napisao. Gravitacija je postojala pre 1000god i postojace za 1000god.

Ja ovde samo postavljam pitanje koncepta javnog dobra, recimo vojska, da li ste vi sigurni 100% da ce vojska postojati za 500god? To Semjulson nije dokazao u ovoj gore jednacini. Pa recimo RTS danas, stvarno pokusavam da pronadjem neku svrhu postojanja RTS-a koji spada u javno dobro, sta kao privatne televizije mogu da daju netacne informacije i da budu kontrolisane, a RTS je imun na tako nesto? Gledajuci vesti ja ne vidim razliku u informacijama, a narocito danas u doba interneta i kolicine informacija koje mogu da se pronadju.

Po meni su javna dobra drustveno-ekonomski prolazna. Pa me zato ne interesuju previse. Ali me zato mnogo vise interesuju ona dobra, odnosno sektori ili delatnosti koje spadaju u trzista Srbije ili jos preciznije one delatnosti gde vlada ogranicena konkurencija. Na tim trzistima kapital mora da bude u vlasnistvu drzave, odnosno u vlasnistvu naroda i gde postoji mogucnost ostvarivanja lepog profita. Jos konkretnije, mislim na EPS. Zasto da ga prodamo? Kazete privatna svojina je efikasnija, slazem se, ali na primeru hidroelektrane, da li to znaci da ce vise vode poceti da tece Dunavom nakon sto privatizujemo EPS? A struja je danas isto sto i vazduh, da li mozete da zamislite zivot bez struje? Ili jos jedan primer, nakon sto privatizujemo aerodrom Nikola Tesla, da li ce onda vise gradjana Srbije koristiti aerodrom nego sto je slucaj dok je aerodrom u drzavnoj svojini?

NBS upravlja sa 10milijardi evra deviznih rezervi, EPS vredi samo oko 5milijardi evra. Cija neefikasnost moze da nanese vecu stetu privredi i gradjanima Srbije, guverner ili direktor EPS-a? Imamo danas neekonomsku cenu struje, pa cemo na kraju preko poreza to da ispravimo, tako da i nije neki problem. Problem bi bio ako bi Djerdap danas manje iskoriscavao vodeni potencijal Dunava nego sutra kada bi ga privatizovali. Tu bi bio gubitak.

Zasto da ovo poklonimo nekome? Zar nije bolje da profit koji bi stvarao EPS kao drzavna kompanija iskoristimo za razvoj Srbije, za recimo renoviranje bolnica, gradnju puteva isl. A moze i da se profit EPS-a koristi za subvencionisane kredite preko fonda za razvoj zemlje. Na taj nacin bi mogli profit Telekoma, EPS-a, aerodroma i ostalih sektora gde postoji prirodni monopol i ogranicena konkurencija da koristimo za intervencije u privredi, umesto fiskalne politike, po Kejsnovim pravilima, a da fiskalna i monetarna politika budu neutralne. Ova trzista i delatnosti bi trebali da budu u narodnom vlasnistvu, a sve ostalo privatno, po pravilima neliberalizma. Izvor i poreklo naseg kapitala bi se nalazilo u ovim delatnostima.

Ismevajte vi mene koliko god hocete, ja imam svoje misljenje i sta sada da radim? Mozda cu se i ja smejati ovome za 10-20g, a mozda i necu, videcemo.

demi

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Sun May 03, 2009 2:05 pm

Samo Demi, nemojte na ovom sajtu. Ovo je ipak diletantski - profit aerodroma da koristimo za intervencije u privredi, gospode bože. Dakle, nemojte vise, molim vas.
srdacan pozdrav

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by pavle on Sun May 03, 2009 2:36 pm

Ja te ne ismevam, ja ti samo ukazujem da nisi dovoljno izucio ono u cemu tvrdis da imas stav...

Citat 1:"NBS upravlja sa 10milijardi evra deviznih rezervi, EPS vredi samo oko 5milijardi evra"

Ocigledno ne znas koja je uloga NBS, i cemu sluze devizne rezerve (kao osiguranje devizne solventnosi i likvidnosti domace privrede), tako da o tome ne vredi raspravljati dok malo ne procitas. A ovo sto kazes samo 5 milijardi (to je toliko mnogo da ne mozes ni da zamislis)

Citat 2: "Zasto da ovo poklonimo nekome? Zar nije bolje da profit koji bi stvarao EPS kao drzavna kompanija
iskoristimo za razvoj Srbije, za recimo renoviranje bolnica, gradnju
puteva isl"

Ako vredi 5 milijardi prodajom se to ne poklanja nego se to lepo plati. A drugom recenicom si sam sebi "uskocio u usta"... kao sto smo rekli EPS je neefikasan. On NE PRAVI PROFIT . Tako da sve i da oces od tog profita da finansiras razvoj Srbije nemas sta da ditribuiras... A privatni kapital ima interes da se razmnozi, dok drzavni sluzbenik kao direktor EPS-a ima samo interes da dobije platu i bonus...
Od 5 milijardi evra moze da se finansiraju dva autoputa, 10tak mostova + jos milion stvari... Ako EPS ostane ovakav, niti ce tih 5 biti pet, niti ce biti profita.
A zasto je inace losa neekonomska cena struje. Ti kazes ok dizemo porez i nakaparimo gubitke u proizvodnji. Ali sta je sa amortizacijom i akumulacijom? To znaci da cemo trositi ove kapaciteta dok ih imamo, popunjavati troskove u proizvodnji i nikada nista novo necemo izgraditi ukoliko ne upumpamo pare iz budzeta (za sta slozices se nemamo niti cemo imati u doglednoj buducnosti)

Imali smo praksu gde su ta trzista, kako ti kazes, bila u drustvenom vlasnistvu, i evo gledaj gde smo dosli. Dok je bilo stranih kredita i jeftine inflacije bilo je para da se gradi sve i svasta, medjutim 80ih, vise nije bilo para za drzavne intervencije, industrijska proizvodnja je stagnirala i nije proizveden veci rast nacionalnog dohodka.
Drzava danas ima jos manje para. Osnovni izvor ekonomskog rasta je investiranje privatno ili drzavno ili kako god... (danas potrosis manje, ulozis, i sutra dobijes vise)...

Citat 3: "ja imam svoje misljenje i sta sada da radim? Mozda cu se i ja smejati ovome za 10-20g, a mozda i necu, videcemo."

Ako si dovoljno pametan, uzeces da procitas i naucis pa ces se sam smejati ovome za godinu ili dve, a ne za 10-20...
Naravno da se ne moramo slagati oko privatizacije, ekonomske politike, izvora ekonomskog razvoja i sl...
Da bi mogao da imas misljenje, moras da imas argumente koji ih potkrepljuju. Da bi vladao argumentima moras da poznajes ono o cemu razgovaras. A ti ne znas gomilu stvari i to si potvrdio svojim postovima.

pavle

Back to top Go down

Post by demi on Sun May 03, 2009 2:44 pm

Kaze se zrno po zrno pogaca i nas i rusa 300 miliona, tako da ja stvarno verujem da bi u zbiru profit EPS-a i aerodroma bio sigurno 500miliona evra, a to je 10% budzeta RS, tako da meni ovih 500miliona deluju kao puno para za jednu malu zemlju kao sto je Srbija. A kada bi dodali profite i ostalih kompanija slicnih kompanija tipa Telekom isl.

Vec sam napisao kako bi moglo da se upravlja EPS-om da bi postao profitabilan.

Necu Vas vise zadrzavati, ali bih zakazao jedan susret na ovom forumu za 20god. Da vidimo gde smo gresili, jer svi grese.

Pozdravljam Vas sve i naravno da nisam mislio nikoga da uvredim, ako se slucajno neko tako oseti.

demi

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Sun May 03, 2009 2:49 pm

odustajem...
Ne vredi razgovarati sa nekim ko ne zeli da cuje (procita) drugo misljenje a da ne govorim da postove uopste nisi citao pazljivo...

pavle

Back to top Go down

Post by MladenT on Sun May 03, 2009 2:53 pm

demi wrote:Zasto da ovo poklonimo nekome? Zar nije bolje da profit koji bi stvarao EPS kao drzavna kompanija iskoristimo za razvoj Srbije, za recimo renoviranje bolnica, gradnju puteva isl. A moze i da se profit EPS-a koristi za subvencionisane kredite preko fonda za razvoj zemlje. Na taj nacin bi mogli profit Telekoma, EPS-a, aerodroma i ostalih sektora gde postoji prirodni monopol i ogranicena konkurencija da koristimo za intervencije u privredi, umesto fiskalne politike, po Kejsnovim pravilima, a da fiskalna i monetarna politika budu neutralne. Ova trzista i delatnosti bi trebali da budu u narodnom vlasnistvu, a sve ostalo privatno, po pravilima neliberalizma. Izvor i poreklo naseg kapitala bi se nalazilo u ovim delatnostima.
Prvo, moram da kažem da me neodoljivo podsećaš na nekoga, ali po osnovu username-a ne mogu zaključim da li ste ista osoba.
Samo jednu stvar da kažem. Nisam dovoljno iskusan da bih mogao da pričam sa mnogo autoriteta, zato je tu profesorka. Ipak, da li ti je ikada palo na pamet - na čiji račun bi državne firme ostvarivale profit? Od koga one dobijaju prihode? Od građana koji moraju da plaćaju višu cenu i troše manje nego u uslovima konkurencije. To je samo još jedna vrsta poreza, utoliko gora jer je prikrivena. (Nešto slično važi za inflaciju/hiperinflaciju (tzv. inflatorni porez). Da li si onda za to da stvorimo hiperinflaciju radi povećanja proizvodnje?)
Jedini razlog zašto bih ja neko preduzeće mogao da vidim u državnom vlasništvu (i to se odnosi samo na EPS) je zbog proizvodnje društveno optimalne količine, pri društveno optimalnoj ceni i trošku koji bi se nadoknađivao iz paušalnih subvencija države.

MladenT

Number of posts : 77
Registration date : 2009-02-26

View user profile

Back to top Go down

Post by Boban_ on Sun May 03, 2009 3:09 pm

Demi, lepo smo te primili na ovom forumu, profesorka pohvalila, ali, mora da se cita, sta da ti kazem. Kada bi se u ovoj zemlji svako drzao svoje struke ne bismo bili tu gde smo...

Pozdrav,
Boban

Boban_

Number of posts : 96
Registration date : 2008-06-12

View user profile https://www.youtube.com/watch?v=F5bYFCq3P1g&feature=related

Back to top Go down

Post by Harberger on Sun May 03, 2009 3:31 pm

MladenT wrote:Jedini razlog zašto bih ja neko preduzeće mogao da vidim u državnom vlasništvu (i to se odnosi samo na EPS) je zbog proizvodnje društveno optimalne količine, pri društveno optimalnoj ceni i trošku koji bi se nadoknađivao iz paušalnih subvencija države.

Kada bude dosao privatni vlasnik, pa nece on proizvoditi manju kolicinu od drustvenooptimalne, jer bi to znacilo restrikcije. A cena mora da bude ekonomska, tu nema govora. Placali mi ekonomsku cenu struje ili vise poreze od kojih ce se opet davati subvencija, i subvencije za ostale (vodovod npr), pa ce da se drpa tu i tamo pomalo, ocigledno je sta je bolje.

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

View user profile

Back to top Go down

Post by nadjordjevic on Sun May 03, 2009 4:11 pm

Nadam se da se ova time-consuming prepiska obavlja nakon sto su dobro izvezbane carine, kvote i ostatak gradiva koji ce biti na 2. kolokvijumu Very Happy
Lose bi se osecali kad bi pomislili da vas Forum odvaci od knjige i spremanja za kolokvijume i ispite!

nadjordjevic

Number of posts : 30
Registration date : 2009-04-04

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Sun May 03, 2009 4:25 pm

Vi gledate na to kao odvlacenje, a mi kao na bezanje od knjiga Smile Kada bi ucili koliko se stvarno zahteva od nas, sa 100% napora, morao bih da otkazem esej iz strategijskog da bih imao vremena da odem u WC Smile...

pavle

Back to top Go down

Post by adzo on Sun May 03, 2009 4:44 pm

dpopovic wrote:Dobro, koji je vaš program? Bez povećanja cene i bez privatizacije treba učiniti - šta?

Zoran Djindjic je pricao da je, kada je posle promena posetio Fabriku kablova u Jagodini, tada jos u drzavnom vlasnistvu, video na ulazu veliki sat koji nije radio. Onda mu je menadzment ( ako se tako ti ljudi uopste mogu nazvati ) pricao o tome kako je situacija losa kako hoce subvencije itd itd.
A onda je Zoran pitao, ok ako nema para, zar bar onaj sat na ulazu ne mozemo da popravimo sami.

Dakle, ja sam za to, da prvo uradimo ono sto vec mozemo sami, a privatizacija uopste ne dolazi u pitanje kao koncept, bar kod mene.

Dakle, EPS ( a i ostala javna preduzeca ) treba restruktuirati, ali na pravi nacin i ne kozmeticki kako se radi vec nekoliko godina.
Dakle, smanjenje broja zaposlenih, uz povecanje produktivnosti. Sistematizacija uradjena na ekonomski nacin a ne partijski i politicki.
Menadzment treba da cine obrazovani profesionalci, koji ce za novac ( pa neka te plate i budu sto hiljada evra ) voditi te firme na pravi nacin, a ne na nacin da pune partijske i svoje dzepove.

Dakle, mora se ukinuti reprezentacija, na primer 100000 dinara rucak za cetiri osobe, gde se pije cileansko suvo vino itd. ( OVAJ PRIMER JE VERODOSTOJAN)

Mora se ukinuti nabavka dobara bez tendera, tipa umentickih slika, soli, novcanika, platna itd.

Dakle postoje razni ancini kako je moguce smanjiti trosak.

Efikasna naplata elektricne enegije, koja podrzumeva i iskljucenja el. energije. Kada moze Telekom, moze i EPS.

Sve ovo i mnogo drugih stvari se moze uraditi i garantovano bi EPS danas imao dobitak a ne gubitak od oko milijardu evra.

Onda naravno dolazi privatizacija, koja je neizbezna. Cena koja bi se privatizacijom takvo uradjenog preduzeca mogla dobiti i partner koji bi tada dosao su svakako neuporedivi u odnosu na kupca u sadasnjim uslovima.

Sve ovo je nazalost nemoguce u ovoj u ovakvoj Srbiji. Zato je ovde momentalna privatizacija i to vecinska jedino resenje, da preduzece izadje iz dubioze.

adzo

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Sun May 03, 2009 5:48 pm

Pa da, samo jos da uvedu stecaj, pa da privatni vlasnik moze da bude kaznjen za lose upravljanje, taj "detalj" nikako da proradi...!

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by adzo on Sun May 03, 2009 6:22 pm

dpopovic wrote:Pa da, samo jos da uvedu stecaj, pa da privatni vlasnik moze da bude kaznjen za lose upravljanje, taj "detalj" nikako da proradi...!

Tacno, a izgleda da i nece skorije da proradi, nazalost.

Iz godine u godinu sve vise se cini da za ovu zemlju i njenu ekonomiju nema nade.

adzo

View user profile

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics