FORUM MAKROEKONOMIJA-MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Please log in

sveze-nocas pisala- Dobrodosli u stecajni raj

Page 1 of 2 1, 2  Next

View previous topic View next topic Go down

sveze-nocas pisala- Dobrodosli u stecajni raj

Post by dpopovic on Tue Apr 28, 2009 9:39 am

Добродошли у стечајни рај

Није сцена из Кустуричиног „Подземља“, али као да јесте: у јучерашњој
Политици читамо како директор ИМТ-а, чији је рачун у блокади већ 14
година, хвали мере којима ће влада подстицати његово посрнуло
предузеће. А одмах затим један друг из Привредне коморе износи свој
разроко мишљење на ову тему, које отприлике гласи да те мере које је
директор похвалио (субвенционисани кредити) неће дати никакве ефекте,
јер сељаци немају паре да купе трактор, али да би држава ипак морала
озбиљније (!!!) да улаже у ову грану, пошто је тражња за тракторима
велика. Дакле, у питању је платежно неспособна, али велика тражња, па
да ми ту још мало уложимо... Стварно, који је јуче био датум?

А који ће тек сутра бити датум, питам се наставак...

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

View user profile http://danapopovic.bigforumpro.com

Back to top Go down

Re: sveze-nocas pisala- Dobrodosli u stecajni raj

Post by Harberger on Tue Apr 28, 2009 8:27 pm

Bas sam se zapitao ovih dana sto ste utihnuli sa kolumnama, kad eto iznenadjenja.

Danas je u Skupstini bio istorijski trenutak. Prof. dr ministar finansija Diana Dragutinovic je spomenula da konverzija privatnih dugova u drzavno vlasnistvo jeste sjajna prilika za moralni hazard.

#2 Sinoc ste identifikovali nas politicki sistem kao glavni problem. Pa sam se zamislio sta mi seljaci, gradjani i postena inteligencija, mozemo da ucinimo da se sistem promeni. Nista mi pametno nije palo na pamet, ali me je ova nasa situacija podsetila na komunisticku Bugarsku i Todora Zivkova koga nije imao ko da srusi sa vlasti (pa su ga rusili reda radi).

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Tue Apr 28, 2009 8:44 pm

Napravis forum mladih strucnjaka (te postene inteligencije) i entuzijasta koji je spreman da 10 godina zivota (minimum) posveti izmeni politicke svesti, demokratske tradicije i reformi sistema vrednosti... Posle nekog vremena formiras partiju i boris se za vlast... Ako i kad osvojis nesto malo vlasti i mozes da vrsis uticaj, onda samo molis boga da se ekipa koja se okupila ne iskvari i ne pocne da lapa, korupcionise, sukobno se interesuje i sl... Da ne postane novi G17, LDP i sl. koji jos nisu sproveli nikakvu sustinsku promenu sistema, vec su se lepo uklopili i funkcionisu, bez radikalnih promena...

E samo tako moze da se menja politicko-socijani sistem... Za to su potrebni lideri i velika zrtva, pa ti vidi da li si spreman da ulozis drugo i postanes prvo... Smile

Moje skromno misljenje...

pavle

Number of posts : 139
Registration date : 2009-04-13

View user profile http://www.pavlemihajlovic.deviantart.com

Back to top Go down

Post by dpopovic on Tue Apr 28, 2009 9:32 pm

Morate procitati Hadrijanove memoare od Margarit Jursenar, ako to vec
niste ucinili. Negde na pola knjige, Hadrijan se upita: Kad sam tolike
zlocine pocinio da bi dosao na vlast (ubio je imperatora Trajana, itd)
hocu li moci da uradim velike stvari koje sam nekada sanjao da uradim?

I jeste, mogao je. U njegovo doba Rim je zaista cvetao - i kulturno i vojno, i svakako. Eto to je ta vizija, ko je ima.

Ostalo su pilićari, poput onih koje pominjete, Pavle. Za ovaj posao,
politicara mislim moras da budes u stanju da vuces sudbinske poteze. A
ovi samo broje rejting, i to tako plitko ... nedostojno plitko.

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by Young_Hunter on Tue Apr 28, 2009 10:19 pm

Napravis forum mladih strucnjaka (te postene inteligencije) i
entuzijasta koji je spreman da 10 godina zivota (minimum) posveti
izmeni politicke svesti, demokratske tradicije i reformi sistema
vrednosti...

Postoji jedan problem. Srbija ima mnogo manje mladih strucnjaka nego sto misli. Cak i u Americi, neko ko zavrsi prestizan fakultet NE MOZE odmah da postane savetnik ministra, guvernera ili jos gore - ministar, guverner... Lepo je rekao gosn Ante Markovic: " Ja sam sebe ceo zivot gradio i kao licnost i kao strucnjaka i ulagao u sebe. Tek kad sam to uradio i stekao obrazovanje, kako skolsko, tako i zivotno (iskustvo), onda sam postao premijer!" ...
Zasto je Zoran Djindjic bio uspesan politicar? Zato sto se stvarao do svoje 50. godine i tek onda postao premijer. Da je premijer postao pre 20 godina, pitanje je na cemu bi se zasnivala njegova politika. Ovako, iskustvo cini svoje.
U ovoj zemlji je na snazi pravilo: Samo mladost moze da uspe, ako imas preko 45 godina produzi dalje... To je posledica medijskog pritiska da se sto brze stekne neka lova, a da se nista ne radi. Meni je pomalo jadno da gledam nase ministre, i bivse i sadasnje, profesore univerziteta, koji su okruzeni klincima koji misle da znaju mnogo vise nego sto je stvarno njihovo znanje. Pogledajte administraciju Baraka Obame. Ubedljivo je najmladji predsednik Obama, eventualno je Ram Emanuel mladji od njega.
I jos nesto. Ako je neko savetnik, on valjda savetuje nekog na osnovu svog iskustva i znanja. Kako moze decko sa 30 godina da savetuje ministra? Pa i da je zavrsio Harvard? Nikako.
Dakle, forum strucnjaka je ok. Forum mladih strucnjaka nije, jer je to cista diskriminacija, bez ikakvog osnova. Svaka cast svakome na steknutom obrazovanju, ali iskustvo je ipak nesto previse vazno da bi se tako lako odbacivalo. Pogledajte samo, ogroman broj uvazenih profesora BU, vrhunskih strucnjaka, nema priliku da pokaze "kako treba", jer su na njihovim mestima "mladi partijski lavovi".
Slazem se da je potrebna mlada snaga. Mlada snaga koja uci i stice iskustvo, kako bi kasnije zamenila svoje mentore.
Kada pocnu da se cene strucnjaci (i stariji i mladji) i njihovo znanje, onda ce ova drzava prosperirati. Do tada...

Young_Hunter

Number of posts : 59
Registration date : 2009-01-11

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Tue Apr 28, 2009 11:06 pm

Apsolutno se slazem sa tobom (Young_Hunter)... Samo isti taj Zoran Djindjic je celu pricu poceo pre dvadeset godina. Kao sto sam i rekao i to zaista mislim, ko zeli da menja sistem prvo deset godina svog zivota mora da potrosi da bi uopste dosao na poziciju da to i ucini... Kada sam govorio o mladim ekspertima vise sam mislio na njihovu ekspertizu. Malo mi je muka od mladih "politicara po struci" pa sve ida dolaze sa Harvarda, koji nemaju iskustva. Ali jedini nacin da se oslobodimo odstraneprofesorkegorepomenutih pilicara je da se upumpa sveza krv i da se kali, skuplja znanje i iskustvo i oformi "ekipa" koja moze da menja sistem na bolje. I kao sto rekaoh potrebna je ogromna spremnost i zrtva i samo je pitanje da li mi to u sebi imamo... ko god zeli nesto da menja, to mora da pocne sada, da pritiska, grize, juri, okuplja, edukuje, povezuje se, kako bi za 10-20 godina pomerio planinu za centimetar. U takvoj smo situaciji da nema druge.

quote: I would say to the House, as I
said to those who have joined this Government: 'I have nothing to offer
but blood, toil, tears, and sweat."

Sir Winston Churchill, Hansard, 1940

pavle

Back to top Go down

Post by Young_Hunter on Tue Apr 28, 2009 11:14 pm

Slozili smo se... Prava politika je kao medicina... Da bi postao priznat doktor, moras da se nacekas i kalis... Smile

Young_Hunter

Number of posts : 59
Registration date : 2009-01-11

View user profile

Back to top Go down

Impresioniran

Post by demi on Wed Apr 29, 2009 2:57 am

Nemam pojma ni sam kako sam dospeo na ovaj forum, ali moram priznati da sam impresioniran prof. Popovic. Da mi je neko pricao da ce neki prof. sa Ekonomskog fakulteta imati svoj forum i ovako sa studentima pricati, ja bih se poprilicno smejao. Nekako sam oduvek profesore dozivljavao kao matore birokrate koji nisu ni culi za racunar. Odavno me neko nije ovako impresionirao. Samo trebace mi par nedelja da pohvatam propusteno gradivo Smile

demi

Number of posts : 21
Registration date : 2009-04-29

View user profile

Back to top Go down

Post by gorstak on Wed Apr 29, 2009 6:00 pm

demi wrote:Nemam pojma ni sam kako sam dospeo na ovaj forum, ali moram priznati da sam impresioniran prof. Popovic. Da mi je neko pricao da ce neki prof. sa Ekonomskog fakulteta imati svoj forum i ovako sa studentima pricati, ja bih se poprilicno smejao. Nekako sam oduvek profesore dozivljavao kao matore birokrate koji nisu ni culi za racunar. Odavno me neko nije ovako impresionirao. Samo trebace mi par nedelja da pohvatam propusteno gradivo Smile
To je za svaku pohvalu sto profesorka radi...  ovo je i jedan nacin da se poveca interakcija izmedju studenata i profesora... jedino tako mozemo da ukazemo na greske jedni drugima i podignemo nivo nastave i samog obrazovanja na jedan vishi nivo... Smile
gorstak

Number of posts : 89
Registration date : 2009-04-04

View user profile

Back to top Go down

Post by MladenT on Wed Apr 29, 2009 8:24 pm

Što bi rekao moj profesor sociologije iz srednje, mi (kao država) imamo tu sreću da nas više niko ništa ne pita.
I jedan citat: "Nemojte od javnog problema da pravite privatni problem, nego od privatnog problema napravite javni" (C. Wright Mills)

Jedna (po mom mišljenju) sjajna knjiga, koja se dotiče i teme o kojoj se raspravlja:
www.freewebs.com/oplenac/prokletstvo.doc

MladenT

Number of posts : 77
Registration date : 2009-02-26

View user profile

Back to top Go down

Post by MladenT on Mon May 04, 2009 11:24 pm

Ako dozvoljavate, postavio bih varijaciju na pitanje kolege Harbergera. Naime, šta mi pošteni studenti možemo da učinimo da ozbiljno promenimo kvalitet studija na fakultetu? Konkretnije, zanima me koje su sve formalne i neformalne sankcije za otvoreno izricanje stava o kvalitetu nekog udžbenika, načinu rada, pa čak i celom predmetu, posebno ako to kažemo predmetnom profesoru?

Da ne bude nejasnoće, naravno da ne mislim na Međunarodnu ekonomiju, naprotiv. Niti sam od pripadnika "širokih masa" koje bi htele "hleba bez motike". Mislim na to što se neki predmeti uče napamet, bilo zato što su takvi po načinu na koji je napisana knjiga, bilo zato što to profesori (naravno, indirektno) zahtevaju. Ne bih da imenujem predmete/profesore na koje mislim, ali verujem da svi koji se slažu sa mnom znaju o čemu pričam.

MladenT

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Tue May 05, 2009 12:00 am

Konkretnije, zanima me koje su sve formalne i neformalne sankcije za otvoreno izricanje stava o kvalitetu nekog udžbenika, načinu rada, pa čak i celom predmetu, posebno ako to kažemo predmetnom profesoru
Jedini lek za ovo sto vi govorite nije javna kritika, nego je - konkurencija, a nje nema. Sve dok toga ne bude, mozete vi da pricate sta god hocete, i nista necete postici.

Da odgovorim na vase pitanje - formalnih sankcija zbog kritike, naravno, nema. Neformalnih verovatno ima, pogotovo ako niste položili predmet... A nažalost, ko položi više ne želi ni da se seti svega toga, i onda stvar pada u vodu, sto nas vraca na tezu da je jedino konkurencija resenje za ovaj problem, a ona jednostavno ne postoji!!!

Tužno? Da. A konkurencije nema, i onda eto ti - stvari zauvek ostaju onakve kakve su bile.

Last edited by dpopovic on Tue May 05, 2009 8:18 am; edited 1 time in total

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by aleksandra on Tue May 05, 2009 12:09 am

Kako nema konkurencije a megableja singi i ekipa??svi znamo da poveca kolicina studenata sa slabim zivcima ode na mracnu stranu....

U to ime: Nije svako znanje isto cheers

aleksandra

Number of posts : 14
Registration date : 2009-04-02

View user profile

Back to top Go down

Post by MladenT on Tue May 05, 2009 12:14 am

dpopovic wrote:Da odgovorim na vase pitanje - formalnih sankcija zbog kritike, naravno, nema.
Hvala na informaciji, najozbiljnije sam mislio da je to kažnjivo u stilu "za disciplinsku komisiju". Pozitivno sam iznenađen, dakle ako se ikad iznerviram, smem da kažem šta mi je na duši (naravno, bez ružnih reči, za koje mislim da postoje zakonske sankcije upravo u stilu komisije).

A to za konkurenciju mi je oduvek bilo očigledno u slučaju udžbenika. Kako da kažem - zemljo, otvori se Smile

MladenT

View user profile

Back to top Go down

Post by dpopovic on Tue May 05, 2009 8:19 am

Pa imate fakuletski časopis, Monopolist, mi smo tamo jos proslog veka
imali rubriku "Biseri iz udzbenika" cemu se smejao ceo fakultet! Zasto
vi tako nesto ne zapocnete?

Cak je jednom bilo da se profesor iz Monetarne ekonomije pobunio sto ga
zavitlavamo, jer je jedini njegov greh bio sto je koristio samo strane
reci (nista domace!) braneci se: "Pa, ne pisem ja valjda za šustere,
nego za ekonomiste...". U narednom broju casopisa nas odgovor je bio
sledeci, otprilike: "Pre neki dan je u Beogradu održan "Bal šustera".
Valjda su i oni culi šta je profesor izjavio, pa slave...."

Eeee, ako je tada to moglo, zato ne bi moglo danas? Ne kazem da bi mi
bilo pravo da neko tamo pocne da me grdi sto izbacujem sa casa, umesto
da zainteresujem studente na neki drugi nacin, recimo... ali sve
racunam, mogla bih i ja da odgovorim...

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by gorstak on Tue May 05, 2009 5:48 pm

dpopovic wrote:Pa imate fakuletski časopis, Monopolist, mi smo tamo jos proslog veka
imali rubriku "Biseri iz udzbenika" cemu se smejao ceo fakultet! Zasto
vi tako nesto ne zapocnete?

Cak je jednom bilo da se profesor iz Monetarne ekonomije pobunio sto ga
zavitlavamo, jer je jedini njegov greh bio sto je koristio samo strane
reci (nista domace!) braneci se: "Pa, ne pisem ja valjda za šustere,
nego za ekonomiste...". U narednom broju casopisa nas odgovor je bio
sledeci, otprilike: "Pre neki dan je u Beogradu održan "Bal šustera".
Valjda su i oni culi šta je profesor izjavio, pa slave...."

Eeee, ako je tada to moglo, zato ne bi moglo danas? Ne kazem da bi mi
bilo pravo da neko tamo pocne da me grdi sto izbacujem sa casa, umesto
da zainteresujem studente na neki drugi nacin, recimo... ali sve
racunam, mogla bih i ja da odgovorim...
ehhhh... mnogo su se ljudi promenili od tad... to je najveci problem. Kada trebaju da se resavaju problemi, ljudi se razbeze... tuzno ali istinito...
gorstak

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Tue May 05, 2009 5:52 pm

Da li si pokusao? Smile

pavle

Back to top Go down

Post by gorstak on Tue May 05, 2009 5:56 pm

pavle wrote:Da li si pokusao? Smile
jesam, i bili su izgovori tipa: ne mogu, moram da idem da kupim jaknu, zagorece mi rucak i tako to... tuzno...
gorstak

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Tue May 05, 2009 6:06 pm

Ja se ne secam da je iko u poslednjih godinu dana bilo sta slicno predlagao u Monopollistu, a ne secam se da sam igde cuo da neko zeli tu pricu da pokrene van ML-a

Tako da moram da priznam da i ako si pokusavao nije bilo primetno

pavle

Back to top Go down

Post by dpopovic on Tue May 05, 2009 6:25 pm

Pa dobro. Ja cu se potruditi da nadjem u biblioteci - ili negde na faku
- neke stare brojeve Glasa ekonomista (tako smo se zvali) u kojima su
bili ti "Biseri iz udzbenika", cisto da vidite. Nama je to jako
povecalo citanost, sto je bilo veoma vazno, iako nismo radili za pare -
jer - radili smo za slavu!!!

Ja se sada raspisala, a onda sam imala jedan jedini tekst u tadasnjim
novinama, o mucenjima kojima je student izlozen u fazi odbrane
diplomskog, ali je tekst bio veoma komentarisan medju zaposlenima u
administraciji... koji su mi redom cestitali (hehehe), kad vec nisu
mogli da me prebiju.

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by gorstak on Tue May 05, 2009 6:44 pm

pavle wrote:Ja se ne secam da je iko u poslednjih godinu dana bilo sta slicno predlagao u Monopollistu, a ne secam se da sam igde cuo da neko zeli tu pricu da pokrene van ML-a

Tako da moram da priznam da i ako si pokusavao nije bilo primetno
pa sta mislis zasto nije bilo primetno? cak sam i  ove godine bio na onom predstavljanju kandidata i tu sam cuo i video svasta... nisam mogao da verujem koja, da kazem, mrznja vlada izmedju dve studentske organizacije na nasem fakultetu... prepucavanja, tuzbe... znaci, dno dna.... i posle se covek razmisli oko svega...
gorstak

View user profile

Back to top Go down

Post by Harberger on Tue May 05, 2009 6:50 pm

Hteo bih da dodam nesto, vezano za pricu o nama studentima... Pavle je na prethodnoj strani pricao da sad moramo da grizemo, jurimo, hvatamo kontakte... ako hocemo da za dvadeset godina pomerimo planinu. Odnosno, ako imamo viziju. Ispostavlja se da je to problem. Danas ceo Studentski parlament, SUEF, Monopollist (...) ima svoju viziju i svi rade isto, ponasaju se isto. Pa je sve postalo provizorno, sve je postalo kao. Kao tolerancija, kao erudite, kao potencijal, kao vizija.

Osim onih koje treba kritikovati, treba da postoje i oni koji ce kritikovati. Tu smo malo tanki.

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

View user profile

Back to top Go down

Post by pavle on Tue May 05, 2009 7:01 pm

@ dpopovic
Voleo bih to da vidim, bas bi bila interesantna retrospektiva Smile

A ja sam u prethodnim postovima mozda ukazivao pogresno na ono sto misli. Elem, apsolutno se slazem da su pojedini nasi udzbenici puni gluposti, losih izraza, nejasnih definicja i sl... Slazem se i da pojedini profesori pokusavaju da komplikovanim jezikom nadomeste strukturne manjkavosti naucnog pristupa koji prikazuju i objasnjavaju. Nekada se bezi od jednostavnih objasnjenja samo da bi teorija izgledala (i zvucala) ozbiljnije.

A trebalo bi ukazati i na ostale manjkavosti visokoobrazovnog sistema.

Moja zamerka studentima je da nisu bili dovoljno glasni onda kada su pokusavali da nesto pokazu ili na nesto ukazu. Takodje pojedini se zale i kukaju ali nisu pokusavali da urade ista.

gorstak je imao komentar vezan za Monopollist. Jeste mnogo ljudi se promenilo, promenilo se vreme i odnosi na fakultetu. Otupelo se ali to ne znaci da ne postoji prostor za poboljsanje. Ko god zeli da doprinese ili menja neka zasuce rukave i dodje u ML, ili neku drugu organizaciju (moze i da formira svoju). Argumenti, stavovi i "galama" su jedna orudja koja nama studentima stoje na raspolaganju.

Za ono sto imam da kazem najcesce koristim predavanja. Direktna kritika je uvek najbolja. Otvoreno suceljavanje stavova ima najveci efekat. I ne kazem da se neki put ne uplasim, i da mi je uvek sve jedno. Nije! Imaju profesori perfidne nacine kaznjavanja neistomisljenika, jer uvek postoji nacin (pogotovo kod usmenog ispitivanja ili sl.) da "nagrade" i "kazne", pozitivan, kriticki, negativan stav studenata na predavanjima. Koliko god pokusavali ne mozemo se oprati od subjektivnosti.

pavle

Back to top Go down

Post by dpopovic on Wed May 06, 2009 8:34 am

Sto se tice direktne kritike, mislim da taj način ima barem tri slabosti:
1. Kome ste rekli? Jel taj (ta) to razume?
2. Da li se nesto nakon toga promenilo?
3. Uz sve to, osveta vreba iza ćoška...a upravo će kod najtežih optužbi i osveta biti najveća, pretpostavljam. Ipak, tu je i javnost: neće taj (ta) baš smeti mnogo da vas kažnjava, vide drugi, nema smisla...

Ako se dobro secam vi ste vec pitali ima li formalnih kazni za kritiku na fakultetu... Nema, naravno, ali nije iskljuceno da ovakvih neformalnih kazni ima...

Ali opet, resenje je u vecoj konkurenciji...

dpopovic
Admin

Back to top Go down

Post by pavle on Wed May 06, 2009 11:53 am

Tu stre verovatno u pravu.... Ima jos jedna stvar kod dirketne kritike, ona je dostupna samo boljim studentima(ucenicima u srednjoj skoli)... Odnosno ukoliko su ti ocene prosecne ili niske, zaboravi da imas svoje misljenje, profesori ne uzimaju tvoje misljenje u razmatranje. Bar se meni tako cini...
Ja sam i dalje za direktnu kritiku, mada je svakako treba kombinovati sa ostalim kanalima. Ipak ima dobar efekat kada pred punim amfiteatrom kritikujes profesora ili nacin rada na predmetu! (treba imati smelosti naravno)

pavle

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

View previous topic View next topic Back to top